Şarkı sözlerinin isimlerini ödünç alıp filmlere koymak, son zamanlarda ısrarlı bir biçimde azalan, ancak bir türlü de tam olarak ölmeyen bir şey. Filmin şarkıyla ilgisi olmasa bile seviyor insanlar güzel isimleri, güzel işlerine koymayı. Bu eskiden olduğu gibi “tutan şarkının hemen filmini çekelim” samimiyetsizliğinde değil. Yapanlar da büyük büyük sinemacılar artık. Üstelik pişti bile olabiliyorlar birbirleriyle, Edgar Wright ve Marc Webb örneklerinde olduğu gibi.

Şöyle: Shaun of the Dead ve Scott Pilgrim gibi filmlerin yönetmeni Wright’ın Baby Driver adında bir filmi çıkıyor bu yaz. Yakın dönemde, 500 Days of Summer ve Amazing Spider-Man filmlerinin yönetmeni Webb de The Only Boy Living in New York isimli bir film çıkartıyor. Bu iki film de, linkleri takip ederseniz göreceksiniz, şarkı isimlerinden alınma adlara sahipler. Daha da muhteşemi, ikisi de Amerikan folk rock grubu Simon & Garfunkel‘ın şarkılarından alınma adlara sahip. Ve hâliyle, bu müthiş tesadüf filmlerin yönetmenlerine de malum olmuş. Kreatif ve kaliteli insanlar. Malum olur öyle insanlara bazen bazı şeyler.

Bakınız:

Twitter Muhteşemlik

Burada gördüğünüz şey, dünyanın en ileri gelen kreatif zihinlerinin Twitter üzerinden çok açık bir şekilde taşak muhabbeti çevirmesi, ve gerçekten bizce bu muhteşem bir şey. Özetle, Edgar Wright atıyor fişteği, diyor ki, “Marc’la iki tane S&G şarkısından isim alan film yaptık, şu üçüncüsü ne zaman”. Episode VIII’in yönetmeni Rian Johnson tweet’i favlıyor. Muhabbete dahil oluyor. Sonra Hamilton’ın ödüllü yazar ve başrolü Lin-Manuel Miranda dahil oluyor meseleye. Durum akabinde The Rock‘a gidiyor. Çünkü Simon & Garfunkel’ın I Am A Rock diye bir parçası var. En sonunda, efsaneler efsanesi Ron Howard de giriyor işin içine.

Ve en sonunda, elbette, biri bu Simon & Garfunkel Cinematic Universe‘in filmine afiş yapıyor:

I Am The Rock

Yani, şimdi bir şey diyeceğiz ama, geçtiğimiz gün Tumblr postunun üzerine dönen Twitter şakaları film oldu anımsayacağınız üzere. Üstüne üstlük muhabbetin içindeki adamlardan birinin kanlı canlı bir Cornetto Üçlemesi var. Cornetto’ları bağlayarak üçleme çıkartan adam, Simon & Garfunkel şarkıları bağlayarak da sinematik evren yaratır bizce. Sizce?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.