Şu sayfalarda aylardır, elime klavyeyi alıp, ekran karşısına geçip; Sony Pictures’ın yeni bir acayipliğini anlatıyormuş gibi hissediyorum. Yani gerçekten, teknoloji ve oyun tarafı bu kadar nezih çalışan bir markanın sinemadan bu kadar anlamıyor olması, üst üste bu kadar izansız harekette bulunuyor olmasını benim aklım almıyor. Siz bir Japon şirketisiniz ya. Dünyanın en iş bilen üç milletinden birine mensupsunuz. Nasıl EMOJI MOVIE diye bir şeye kalkışır, bir de o filmi dahi yüzünüze bulaştırırsınız?

Bakın, bu satırlar dalga geçerek yazılmadı. Samimiyetle söylüyorum. Sony gerçekten de Emoji Movie diye bir şeye kalkıştı. Bir süre önce yaşandı bu. Bilmeyenler için, emoji telefonlarımızda kullandığımız küçük, bir şeyler ifade eden ikonlar bu arada. Hani arkadaşına, sevgiline, eşin ve dostuna böyle güneş gözlüklü sarı bir surat, çak yapan eller, aileler falan atıyorsun ya? Hah. Sony onların filmini yapmak istedi işte.

mobile

The Angry Birds ve LEGO’dan daha mı aptalca? Evet. Tetris ve Fruit Ninja’dan daha mı aptalca peki? Allah için, onlardan daha akil. En azından “şirin şeyler” klasmanından girer “daha olası filmler” kategorisine. Yalnız meselemiz bu değil. Sorun şu: Sony bu muhteşem fikri gerçekleştirecek bir durumda değil. Yani istiyorlar istemesine, ama hukuki olarak yapacak dayanakları yok. Çok acayip bir şekilde, bu acayip fikri, acayipliklerle batırıyorlar yani.

Sorun şu, dünyanın en bilindik ikonlarından birkaçı olan emojileri lisanslamak, bunlardan para kazanmak ilk olarak Sony’nin aklına gelmemiş. Latino Review’un haberine göre, 3000’den fazla emojinin telif hakları Marco Husges isminde bir eski video oyunu yapımcısında. Ve hâliyle, bunları film yapıp ekmeğini yemek isteyen de Husges. Kendisi “Sony nasıl yapacak, ürün nasıl satacak bilmiyorum, onların telif başvurusu Amerika’da reddedildi, bizimkisi ise aktif kullanımda ve kayıtlı” diye de bir beyanda bulunmuş. Yani biz her türlü bir Emoji Movie göreceğiz, çok garip bir dünyada yaşadığımız için bu muhtemelen gelir de elde edecek, ama Sony acayiplikleriyle yine buradan zararlı çıkacak. Yani, arkadaş, ne bileyim, topluca bir kurşun döktürmeye mi götürsek tüm Sony’yi nedir?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.