Mary Poppins’i bilir misiniz? Muhtemelen bilmiyorsanız da, aslında biliyorsunuzdur. İngiliz yazar P.L. Travers’ın yazdığı bir karakter olan Mary Poppins, 1960’lı yıllarda Walt Disney’nin özel yoğun çabaları tarafından huysuz ve münzevi Travers’dan hakları aınarak filmleştirilmiş, 1964’te çıkan filmiyle de tarihe altın harflerle adını yazdırmıştır. Esasında çocuk filmdir, ama buram buram Disney’nin kral olduğu 40’ları andıran bir havası da vardır. Oyunculuklar muhteşemdir, şarkılar aklınızdan çıkmaz, hikaye vurur… Süper filmdir yani.

Üstelik bu arada zamanında da “çocuk filmi” denip bir köşeye kaldırılmamıştır Mary Poppins. 1965 Oscar’larında En İyi Film dahil on üç dalda Oscar’a aday olmuş, En İyi Aktris (Julie Andrews), En İyi Kurgu, En İyi Özgün Müzik, En İyi Görsel Efekt ve En İyi Özgün Şarkı dallarında da beş Oscar’ı eve götürmüştür. Adaylık sayısı hâlâ Walt Disney Studios’un Oscar’da ulaştığı en yüksek rakam bu arada. Yani hem film süper, hem de gerçekten de tarihi önemi büyük.

WQQhSmq

O yüzden, an itibariyle filmin geri dönüyor olması da dev haber takdir edersiniz ki. Biz vakti zamanında, projenin start aldığını ve ilk başrolünün Emily Blunt hüviyetinde ortaya çıktığını şurada açıklamıştık. Disney şimdi geri kalan parçaların da bir bölümünü tamamladı. Blunt ile Into the Woods’da da çalışan Rob Marshall’ın yöneteceği, Travers’ın orijinal devam kitabından uyarlanacak filmde, başrolleri Blunt ile birlikte Lin-Manuel Miranda paylaşacak.

Miranda, geçtiğimiz seneden beri görenin bir daha görmek için çıkışta bilet aldığı, bir daha göreecği vakit gelene kadar da önüne çıkan herkese övdüğü Hamilton müzikaliyle baya ses getirmişti. Kendisini House izleyicileri, dizinin altıncı sezon açılış bölümü Broken’daki Alvie rolüyle de hatırlayacaklardır. Ya da en kötü, Jimmy Fallon’daki muhteşem freestyle performansını izlemişsinizdir. Miranda yükselişte bir aktör, keyifli de bir adam. Blunt zaten Blunt, asaleti tahta kırdırıyor bazen. Filmin çıkış tarihi için  de 2018’in Noel günü telaffuz ediliyor an itibariyle. E biz de beklemedeyiz!

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.