İş sinema filmlerine gelince Sony’nin nasıl bir kafa yapısına sahip olduğunu anlamakta güçlük çekiyorum. Hani çoğu kötü fikrin yapımcılara nasıl mantıklı geldiğini anlayabiliyorum, nereden ne medet umduklarını falan kavrayabiliyorum ama konu Sony olunca bir türlü kafam almıyor. En son hala kötü bir fikir olduğuna inandığım Men in Black – 21 Jump Street crossover’ını çekmekteki ısrarlarını anlamakta güçlük çekiyorum mesela. Yani ayrı ayrı fena marka değeri olmayan iki farklı filmle, taze işler çıkartmak, belli bir düzeyde para kazanmaya devam etmek varken, pek çok kötü yola sapabilecek, ortaya saçma sapan bir şey çıkartabilecek bu fikre bu kadar yatırım yapmalarını kafam almıyor. Tabi bir de tümüyle kadınlardan oluşan bir 21 Jump Street spin-off’un da fikirler arasında olduğunu düşününce bu nasıl bir kafa hakikaten anlamıyorum.

Orada durmadı tabi Sony. Ne güzel Spider-Man’i MCU içine katıp bizde yeniden karaktere karşı yüksek umutlar yeşertmişken şimdi de o dönemde de nedenini anlamadığım solo Venom filmine yeşil ışık yakılmış gibi duruyor. Variety’nin haberinde Sony olası bir Venom filmi için Edge of Tomorrow’un yazarı Dante Harper’ı tutmuş. Bu çok sorun değil ama gelen haberlerde filmin MCU ve bu evrende yer alacak Spider-Man karakteriyle hiç bir bağının olmayacağı, Venom’un tamamen kendi markası ile devam edeceği de söylenmiş.

spider-man-venom

Şimdi gelin bunun neden saçma sapan bir fikir olduğunu tartışalım. Elinizde Spider-Man’in en süper kötü adamlarından biri var. Hatta tam bir anti Spider-Man’e sahipsiniz, yani bu karakter siyah bir Spider-Man kostümü giyiyor ve tam anlamıyla kötü. Ve siz bu karakteri Spider-Man olmaksızın çekmeye karar veriyorsunuz. Neden? Hakikaten anlamıyorum. Peki bu durum olası Spidey-MCU filmlerinde Venom göremeyeceğimiz anlamına mı geliyor? Öyleyse daha baştan nefret ettim. Çünkü bir iki filmden sonra Todd McFarlane’in çizdiği Venom öyküsünü kullanarak süper bir Spider-Man hikayesi anlatılmasının önünde engel olduğu anlamına geliyor ve buna tümüyle karşıyım.

Hadi diyelim ki orijinle oynadılar, Spidey’i denklemden çıkardılar. O zaman karşımızda klişe bir parazit hikayesi kalmıyor mu? Klasik bir uzaylı istilası mı, uzaylılar bedenimi ele geçirdi mi? Ne şekilde yaparsanız yapın, hem karakterin hakkını tam vermemiş olacaksınız, hem de Spidey sevenlerin nefretini toplayacaksınız. Bir başka olasılık da Flash Thompson’ın olduğu Venom’un bir cover-op şeklinde kullanıldığı -Agent Venom- hikayesini almanız. Bu sefer de hikayedeki boşluklar, Flash’ın Peter Parker ile ilişkisi, Venom’un geçmişi gibi şeyler çok havada kalacak. Elinizdekinin klişe bir militarist-ajan filmi olacağını da saymıyorum bile.

3140250-venom

Sony eğer elindeki Spidey haklarından para kazanmak istiyorsa sabırlı olmasını öğrenmesi lazım. MCU ile ortak çekeceğin Spider-Man filmleri sana spin-off yapabilecek pek çok imkan sunacaktır. Solo Venom markasına atıyorum “Spider-Man 3: Enter Venom” filminin sonuna koyacağın end-credits ile başladığın takdirde sana çok daha fazla getiri sağlayacaktır. Şu haliyle ne kadar iyi bir film çekmeye çalışırsan çalış önyargılardan -ve geçmişte yaptığın hatalardan- dolayı hep bir adım geriden geliyor olacaksın.

Siz ne düşünüyorsunuz solo Venom filmi hakkında? Bana katılıyor musunuz, yoksa Sony’nin yükselişi bu filmle mi olacak? Yorumlarda paylaşın tartışalım.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.