Şaka maka, dünyada Civil War konuşuyoruz, çok eğleniyoruz, çok etkileniyoruz falan tamam ama; hasbelkader Elon Musk yarın uyanıp şahsi zırh işine girmeye karar verse Iron Man bir “süper” kahraman olarak ıskartaya çıkar, farkındayız değil mi? Gerçekten o derece acayip bir adam Elon Musk. Bilmeyenler için, kendisi 1995’te Zip2’yu kuran, onu satıp; elde ettiği parayla PayPal sistemini geliştiren, onu eBay’e devasa bir paraya sattıktan sonra da kurtlanıp, dünyayı kurtarmaya oturan bir adam kendisi.

Bunu da üç koldan yapıyor. Birincisi, Tesla Motors ile birlikte benzine olan bağımlılığımızı kademe kademe aşağıya indiriyor. İkincisi, SolarCity ile birlikte hem küresel ısınmayla mücadele ediyor, hem de yenilenebilir enerji sektöründe devrimler yaratıyor. Üçüncüsü de, “insan bilincinin muhafaza edilmesi ve genişlemesi konusunda paha biçilemez” gördüğü için, SpaceX ile birlikte uzay seyahatlerine katkıda bulunuyor. Ha bir de, tüm bunları yaparken havalı gözükmek gibi de bir derdi var. Allah’ım ne kadar Tony Stark adam, fark ediyor musunuz?

14240353517_80ae718490_b

Şimdi şöyle, SpaceX bir süre önce International Space Station’a ikmal yapma ihalesini almış; sektörde kendisini ciddiye alınan bir aktör olarak o zaman belirlemişti. Yakında SpaceX’in kendi astronotları da olacak. Ve elbette, kendileri astronot kıyafetleri giyecekler. Aynı Tony Stark’ın ilk Iron Man filminde “Jarvis, şu kostüme kırmızı-altın bir şeyler attırsana bakalım” deyişi gibi; Elon Musk da “Astronot kıyafeti yapıyoruz da, fiyakalı olsun bari” demiş. Ne yapmış? Hollywood’un efsane süper kahraman kostüm tasarımcılarından biriyle anlaşmış.

SpaceX’in astronot kostümlerini Jose Fernandez tasarlayacak. Fernandez’in özgeçmişi, komple geek işlerle dolu. Kendisi Joel Schumacher’ın Batman filmlerini, X-Men 2’yi, Hellboy’u, 2005 Fantastic Four’unu, Thor’u ve G.I. Joe’yu giydirmiş. Gerçek dünyada bir süper kahraman terzisine Jose Fernandez’den daha fazla yaklaşamazsınız, ve Musk gidip o adamı bulmuş yani. Ve SpaceX astronotları, onun bu kararıyla gerçekten süper kahraman gibi gezecekler uzayda. Ya hakikaten söylüyorum, bir şahsi zırh yatırımından uzaktayız gerçek dünyadaki bir Iron Man’den ya…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.