Şu başlığa attığımız cümle, baya ağır aslına bakarsanız. İki anlamı var. Birincisi, benim şahsi görüşümü taşıyor olması. Gönlümde ayrı bir yer eden, Sean Connery’den George Lazenby’sine kadar tüm filmlerini izlediğim, Daniel Craig’li dönemde ise bambaşka bir seviyeye sıçrayan James Bond serisi içerisinde, Craig’li dönemlerle kısıtlarsak Spectre gerçekten de en kötü gibi bir payeyi hak ediyor. Bununla ilgili yakında bir Geek Muhabbeti videosu da yayınlayacağız, orada da görüşlerimizi paylaşacağız zaten.

Fakat bu yazıda, biraz daha ikinci anlamına odaklandık. O da şu: Spectre, eleştirmenlere göre de Daniel Craig döneminin en kötü Bond filmi. Bu kendi içerisinde bakıldığında çok da kötü bir eleştiri değil aslında; zira Spectre hiçbir zaman agresif derecede kötü olmuyor. Ama Skyfall gibi efsane bir filmin ardından, aşağı yukarı aynı prodüksiyon ve oyuncu kadrosuyla gelip de, selefinin bu kadar zıddı bir şekilde yerden yere vurulmak da elbette Daniel Craig Bond’larına yakışmıyor.

Spectre

Meramı şöyle anlatalım. Biliyorsunuz, dünya üzerinde kabul gören iki tane eleştiri ortalaması toplayan site var. Rotten Tomatoes  ve Metacritic. Bunlardan Rotten Tomatoes, eleştirmenlerden yüzde kaçının filme olumlu, kaçının ise olumsuz konuştuğunu hesaplıyor. Metacritic ise direkt olarak verilen notların ortalamasını alıyor. Buna göre, Spectre için eleştirmenlerin %62’si olumlu konuşurken, ortalama olarak verdikleri puan ise 60 olarak çıkmış.

Rotten Tomatoes notu, vaktinde çok eleştirilen Quantum of Solace‘dan dahi kötü. Olga Kurylenko’lu film, %65 eleştirmenden geçer not almış. Metacritic de ise Spectre’ı kurtarıyor, zira kendisinin ortalama notu 58. Skyfall ve Casino Royale ise bambaşka seviyelerde. Sırasıyla %93/81 ve %95/80 gibi baya iyi puanları var. İşin acıklısı, burada “ben yaptım eleştirmenler anlamadı” gibi bir durum yok. Spectre gerçekten durağan bir film. Sony’nin sadece filmlerde “Spectre” diyebilmek için dahi verdiği mücadele bunun biraz daha iyi olabilmesine yetmeliydi aslında. Yetmemiş. Şimdi tek umudumuz, Craig’in böyle kötü bir filmle rolü bırakmaması. Bir tane iyi çek, öyle vazgeç be Daniel!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.