İnsan başlığı okuyunca heyecanlanıp, “Aha bir aktör geldi herhalde” oluyor ama, saldığınız nefesi bırakın: Homecoming 2‘nin TV dünyasındaki kuzeninden yaptığı transfer en az bunun kadar kaliteli. Gönül elbet Kingpin’i Spidey ile göz göze, diş dişe görmek isterdi; ama bu olmayacaksa –ki bütün deliller uzun süredir bu yönde– güzel şeylerin listesindeki bir sonraki madde Daredevil’ı sevmemize esas sebep olan şey: Sinematografi.

Ön prodüksiyon aşamasına girmiş olan Spider-Man: Homecoming 2‘nin görüntü yönetmeni Matthew Lloyd olarak belirlendi. Lloyd bu konuda son derece deneyimli bir adam. Geçen sene çıkan Power Rangers’ın görüntü yönetmenliğini üstlenmesinin yanı sıra apoletinde Cop Car ve Project Almanac gibi işler de var. Ancak hepimizi ismine heyecanlandıran performansını Daredevil‘ın birinci sezonu ve The Defenders‘da verdi. Yani şu kareden biraz Lloyd sorumluydu örneğin:

Daredevil Cinematography by Matthew Lloyd 1

Ya da şundan:

Daredevil Cinematography by Matthew Lloyd 2

Ve bundan:

Daredevil Cinematography by Matthew Lloyd 4

Bir de elbette şundan:

Daredevil Cinematography by Matthew Lloyd 3

Niye Matthew Lloyd’un Homecoming 2‘ye katılmasını neredeyse bir aktör transfer olmuşçasına heyecanla aktardığımızı anlatabildik mi? Daredevil gerçekten de televizyon tarihinin en güzel kadrajlanmış, en güzel ışıklandırılmış, en güzel planlanmış dizilerinden biri. Bunu defalarca diziyi izlerken de, dizinin üzerinden vakit geçtikçe de övdük. Her karesi bir tablo gibiydi ve şimdi o tablolarda parmağı bulunan bir adam Homecoming 2’de!

Ha bu filme nasıl yansır? Orası yönetmenin bileceği iş. Amerikan sinema üretim hâlinde genelde herkesin görevi bellidir, kimse kimseye çok karışmaz, ancak tüm vizyon da yönetmenden doğar ve o da sorgulanmaz. O yüzden nihai karar yönetmenlik görevini ikinci kez üstlenecek olan Jon Watts‘ta. Fakat, Lloyd’u sokaktan bulmadılar. Sarhoşken işe almış da olamazlar. İlla ki bir bilinç vardır seçimde, bir estetik karara delalettir.

Belki de Jon Watts gitmiştir Kevin abisine, “Abi bu adamın renkleri çok iyi, müthiş çerçeveler koyuyor, ben böyle bir şey yapmak istiyorum bu sefer, bana Daredevil’ın görüntü yönetmenini alır mısın Kevin abi?” demiştir, Kevin da kıyamamıştır genç yönetmenine, “Kaç para lan bir görüntü yönetmeni” demiş, aramıştır Marvel TV departmanındaki dostlarını. Basmışlardır imzayı.

İnşallah bize hayırlısı olur, ama söylemek gerek: Uzun zamandır duyduğumuz en heyecan verici “ilk haber” bu. Hype havuzumuza ufak ufak damladı!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.