Marvel’ın Rey Mysterio’su, El Muerto filmi bu sefer gelecek gibi duruyor.

Sony Studios’un, Spider-Man evreninde geçen filmlerine son olarak Madame Web katılmaktayken, bir yandan Kraven the Hunter filmi vizyona girmek için gün sayıyor bir yandan da iptal edildi sandığımız El Muerto filmi geliştirilmeye devam ediyor. Pek fazla ayrıntıya vâkıf olmadığımız proje hakkında şimdilik kesin olan şey şu; karakteri Bad Bunny canlandırmıyor.

El Muerto filmi kadrosunda artık Bad Bunny bulunmuyor.
El Muerto filmi kadrosunda artık Bad Bunny bulunmuyor.

İki yıl önce, Sony Studios’un Spider-Man villain’larına -ki artık hiçbiri villain değil- çektiği solo film kervanına El Muerto’nun da katılacağı duyurulmuştu. Filmin yönetmen koltuğu Jonâs Cuarôn, senaryosu da Gareth Dunnet-Alcocer‘a emanetti. Süper güçlere sahip Meksika güreşçisini de şarkıcı Bad Bunny canlandıracaktı. Bad Bunny’nin konser takvimi, projede bulunması gereken sürelerle çakışınca önce şarkıcı üzüntüsünü belirterek projeden ayrıldı ve filme başka bir oyuncuyla devam edileceği duyuruldu. Ardından proje rafa kaldırıldı gibi oldu ve şimdi, duyurulmasından yaklaşık iki yıl sonra, aslında projenin fişinin çekilmemiş olduğunu öğrendik. Bad Bunny’nin yerine, karaktere başkası hayat verecek ama kim olacağı şimdilik belli değil.

Bad Bunny

Amerikan güreşindeki Bad Bunny

Şarkıcılığın yanında F9 ve Narcos: Mexico gibi eserlerde oyuncu olarak da karşımıza çıkan Bad Bunny, hele Bullet Train filmdeki; intikam peşindeki uyuşturucu karteli Wolf performansıyla, El Muerto’yu canlandırmak için biçilmiş kaftandı. Bullet Train’deki kısacık performansı, karakter arka planı ve onun oyunculuğuyla kendi başına bir solo filmi bile hak ediyordu. Oyunculuk geçmişi bir yana, aynı dönemlerde WWE’de, bayağı bildiğiniz Smackdown’da ringe çıkan Bad Bunny, süper güçleri olan ve anti-hero’yla villain arasında gidip gelen karakteri oynamak için uygun bir tercihti.

El Muerto

El Muerto burada Bane’e benziyor.

Çizgi romanların yeni dönem karakterlerinden El Muerto, kemikleşen Green Goblin, Venom gibi karakterlerin aksine 2000’lerin başında ortaya çıkan, yeni ve pek de gözükmeyen bir karakter. İspanyolca El Muerto ölüm anlamına geliyor (tam bir güreşçi mahlası) ve karakterin arka planı Meksika ve Aztek kültürüne referans veriyor. Karakterin süper gücü mitolojik ögelere dayanıyor ve karakter ölülerle etkileşim kurabiliyor. Juan Carlos Valdez adındaki karakter, geleneksel Meksika güreşi olan Lucha Libre’yi icra ediyor ve süper güçlerini taktığı maskeden elde ediyor.

Lucha Libre

Rey Mysterio

İspanyolca özgür güreş anlamına gelen Lucha Libre, Meksika güreş geleneği için kullanılıyor. Güreşçilerin, yüzlerine, sembolik anlamlar atfettikleri maskeler geçirdikleri bu güreş türü, kullanılan kostümler ve içerdiği akrobatik hareketlerle popüler bir türe dönüşüyor. Rey Mysterio da bu kültürü temsil eden en bilindik örnek olarak karşımıza çıkıyor. El Muerto filmi çıktığında ekranda göreceğimiz de trajik hikâyesi ve süper güçleriyle bir Rey Mysterio oluyor.

Venom’la başlayıp Madame Web’e kadar gelen Spider-Man içermeyen Spider-Man evreni filmleri sürecinde, bir tane bile utandırmadan izleyeceğimiz film bulunmasa da El Muerto için yine heyecanlanıyoruz ve yine hevesle bekliyoruz. Yakında vizyona girecek Madame Web’e gelen ilk yorumlar pek iç açıcı gözükmüyor ve Kraven’ın fragmanı da zaten benden çok bir şey beklemeyin diye bağırıyor. Haliyle, El Muerto filmi de şimdiden muhteşem vaatlerle gelmiyor. Beklentimizi arttırmıyoruz ve takip etmeye devam ediyoruz.

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.