Bulanık başlığı, ricamızdır, affedin. Sizi kandırma niyetinde değiliz, başlığı bu şekilde muğlak attık çünkü bizde muğlak bir durumdayız. Kafamız çok karışık. Son zamanların ısrarla yanlış kararlar verme komutanı Sony Pictures bizi sabah boyu umutlandırıp, gaza getirdi, sonra işin aslını Entertainment Weekly öğrendi, biz de boynumuzu büktük yine. Haber kötü değil de… Ne bileyim?

Siz önce şu videoyu izleyin.

Videonun adı “This Means Something“, yani “Bunun bir anlamı var“. Videonun açıklaması da “Bunun bir anlamı var. Bu önemli” diyor. Bu da Steven Spielberg’in efsane bilimkurgu filmi Close Encounters of the Third Kind‘dan epey akılda kalıcı bir replik. Zaten video da çılgınlar gibi filme referans içeriyor, bunların en başlıcası da videonun sonunda çalan o ikonik melodi.

Üstüne üstlük Sony bütün bu vesvese için wearestillnotalone.com diye bir site ayırtmış. Orijinal filmin sloganı idi We Are Not Alone. Hâlâ kelimesini koymuşlar yani oraya. Gerçekten, bütün bu parçalara bakınca aklınıza gelen şey “Ha filmin 40. yıldönümü için filmi tekrar vizyona sokacaklarmış” mı olur, yoksa devamını çekecekler diye mi düşünürsünüz? Çünkü biz ikincisini düşündük. Ama durum ilkiymiş. En azından EW kaynaklarından öyle teyit etmiş meseleyi.

Ve bu yani şu videoyu dünyanın en garip pazarlama kampanyası yapıyor. Çünkü birincisi, ne lüzum var? Dünyanın en bomba şeyi değil yani eski bir filmin yıldönümünde tekrar vizyon görmesi. Daha önce zibilyar kere gördük, gelsin bir kez daha tecrübe ederiz. İkincisi, nedir bu gizem? Fazla değil mi? İnsan gibi çıkıp söyleseler ne olacaktı yani? Üçüncüsü ve en önemlisi… Bunu yapmak için, gerçekten havada bitmiş, devamı çok rahat gelebilecek bir film seçmek ayıp değil mi? Çünkü yani spoiler vermeyelim 40 senelik film için ama, ilk filmden sonra anlatacak o kadar hikaye var ki, kimse itiraz etmez “Spielberg patronluğunda, genç bir yönetmene iyi bir metin teslim ettik” şekli bir devam projesine.

Ama işte yok, neticede Adam Sandler’a iki milyar para veren firma yani. N’aparsın?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.