Spike Lee bir yönetmen. İsmini duymuş, ancak hayatınızda hiç filmini izlememiş olabilirsiniz. Muhtemel ve makuldür. Lee heyheyli günlerini Do the Right Thing ile parladığı 90’lı yıllarda elde etti. O dönemin ruhuna, incesine inmeyi başaran hikaye anlatıcılarından biriydi. Çok etkili bir noktaya geldi, özellikle de diyaspora sinemasının önemli isimlerinden biri oldu. Fakat milenyum kendisine yaramadı. Kredisini tükete tükete NBA 2K16‘nın berbat hikayesine imza atan adam olmaya kadar indi.

Üstelik enteresan olan şey şu: Lee hâlâ üretime devam ediyor. Hâlâ kredisi vesilesiyle büyük projeler de alıyor. Amazon Studios ilk prodüksiyonu olan Chi-Raq‘de Lee ile çalıştı mesela. Son on yılda Michael Jackson’ı konu alan iki farklı belgesele imza attı. Kendi Brooklyn serisini devam ettirdi. Korku sineması çekti, festival filmi işine girdi. Ancak ne gişede, ne de eleştirel cephede dikiş tutturamadı. Fakat işte 90’lardaki damgası öyle kuvvetliydi ki, bugün hâlâ kendisine teklif gelmeye devam ediyor.

Bu tekliflerden biri de Nightwatch.

Nightwatch

Kim diyecek olursanız, ben de bilmiyorum. Yirmi yıldır çizgi roman okuyor, beş yıldır profesyonel olarak süper kahramanların ana odak noktasından biri olduğu bir sitede yazıyorum, karakteri bana dün sorsanız, adını söyleyemezdim. Kendisi Spider-Man sayfalarında doğmuş, ilk bakışta Spawn çakması olduğu çok belli olan; konu ögeleri içerisinde zamanda seyahat de bulunan bir karakter. Fenası, ben bu karakterin kim olduğunu, karakterin aynı zamanda en sevdiğim serilerden birinde de önemli yer tuttuğu gerçeği ile aynı anda öğrendim! Gerçekten, karakteri unuttuğumu unutmuşum!

Nightwatch, ya da nam-ı diğer Kevin Trench; Spider-Man’deki ya da sonradan gelen kendi, kısa serisindeki hâliyle kayda değer bir karakter değil. Ancak She-Hulk’ın bayıldığım ’14-’15 serisinde çok enteresan bir hikaye unsuruydu. Burada Jennifer, sekreterinin de yardımıyla; Nightwatch’ın aslında çok güçlü bir süper kötü olduğunu ortaya çıkartıyordu. Asıl mahlası Nighteater olan karakter gelmiş geçmiş en başarılı süper kötü hamlesine imza atmış, binlerce kişinin canı karşılığında gezegen-boyu bir ilüzyon büyüsü yaratmıştı. Bu ilüzyona kapılan herkes kötü Nighteater’ı unutmuş, hafızalarına bunun yerine hep iyi bir insan gibi hatırladıkları Nightwatch‘ı yerleştirmişti.

Bu hikaye ilginç. Nightwatch ise genel olarak hâlâ ilginç değil. Film Sony tarafından yapıldığı için bu hikayenin kullanılamayacağı da kesin gibi. O yüzden olsa olsa bir Spawn çakması yapacaklar. Spike Lee’yi işe alma sebepleri de Black Panther’ın uyandırdığı kitleyi çekme ümidi. Ortaya anlamsız bir şey çıkacağı bence kesin gibi. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.