Spotify’ın algoritmasının nasıl çalıştığını konuşmuş muyduk daha önce? Konuşmadıysak, kısa bir özet geçelim. Spotify size şarkı önerirken sadece “Bunu dinleyen, bunu dinledi” sistemiyle çalışmıyor. Dehası da biraz burada saklı zaten. Spotify’ın arka planda çalışan dev bir öğrenen makinesi var. Bu makine sizin Spotify’ın ve müziğin ucundan kıyısından geçen her verinizi derleyerek, sizi öğrenmeye çalışıyor.

Buna sadece arka arkaya dinlediğiniz şarkılar, aynı playlist’e koyduğunuz şarkılar ya da takip ettiğiniz müzisyenler üzerinden değil; aynı zamanda şarkı üstüne ürettiğiniz medyayı da analiz ederek ulaşıyor Spotify. Örneğin şarkıyı WhatsApp’ta paylaşırken hangi emojileri kullandınız? Şarkıyı Twitter’da paylaşırken hangi anahtar kelimeler geçti? Hangi hava durumlarında hangi şarkılar daha çok paylaşıldı? Hangi lokasyonlarda, hangi şarkılar daha çok dinlendi?

Bütün bunlar ve muhtemelen bizim aklımızın ermediği çok daha fazlasını kullanan Spotify en sonunda sadece proaktif bir biçimde size sizin zevkinizi anlatmaktan da öteye geçti ve yazın hit şarkılarını yaz daha başlamadan tahmin etmeye kalkıştı. Yolladıkları basın bültenine göre “janr uzmanlarının içgörüleri, dinleme verisi, şarkının playlist’lerdeki kullanımı, listelerdeki yeri, zaman içi performansı ve sosyal medya izdüşümü” hesaplandı, ve bir playlist oluşturuldu.

Ve içinde bir Serdar Ortaç şarkısı bile yok.

Ne anladık biz böyle yaz hitinden. Koymuşlar Selena Gomez‘i, dayamışlar DJ Khaled‘i. Bir de Shawn Mendes, Niall Horan, Imagine Dragons, Kendrick Lamar, Miley Cyrus falan var. Biz bilmiyoruz böyle şeyler. Türkiye’de bahar cemre düştüğü zaman, yaz Serdar Ortaç hit çıkarttığı zaman başlar. O yüzden Spotify Türkiye’yi göreve çağırıyoruz. En kısa zamanda bir BU YAZ İÇİN SERDAR ORTAÇLAR listesi bekliyoruz. Yapmayacaksanız, bize söyleyin. Taşın altına elimizi koymaya hazırız.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.