Süper kahraman oyunları, iyi oldular mı bizim aklımızı başımızdan alıyorlar. Arkham serisini salyalar saçarak övdük mesela defalarca, Marvel’ın oyunlarını ayrı övdük. Yalnız kötü oldukları zaman da oturup bir kenarda ağlayasımız geliyor. Çünkü süper kahraman dünyası video oyunlarına doğaları gereği korkunç derecede yatkınlar. Olmayınca anlayamıyoruz neden ve nasıl olmadığını, ruhumuz çürüyor. Hele ki bir süper kahraman, üst üste ve ısrarla kötü oyunlara konu olunca iyice derinleşiyor bu moral bozukluğumuz.

Bunun ışığında, bu talihsiz süper kahramanları bir listeleyelim istedik. Yalnız dikkat, burada solo oyunları iyi olamamış kahramanları listeliyoruz. Yani Marvel karakterlerine bakıp “Ama bunlar Marvel Ultimate Alliance’da vardı“, ya da DC karakterlerine bakıp “Ama bunlar DC Universe Online’da vardı” demeyiniz. Anlaştık mı? Harika. Buyurun!

 

5. Iron Man

13 IRon Man

Burada o kadar fazla opsiyon vardı ki yani… Gerçekten bugüne kadar aklı başında bir Iron Man oyunu görmemiş olmamız saçmalık. İt dalaşı yaptığın uçuş simülasyonumsu bir şey yap, istersen şöyle F-Zero gibi Iron Man’leri yarıştıralım, görüşü vizöre indir FPS oynayalım, hatta tepeden bakmalı ve zırh çıkartıp taktığımız bir aksiyon-RYO bile, neden olmasın? Onun yerine 2008 çöpü geldi elimize.

 

4. Wonder Woman

12 Wonder Woman

Burada oyun sektörüne çok kızamıyoruz, zira film sektörü dahi Wonder Woman’a uyanmakta asırlarca geç kaldı. Ama hazır filmi kapıdayken, yaklaşmak üzereyken yani, biz duyurumuzu yapıyoruz: Wonder Woman bir God of War tipi oyuna cuk diye oturur! Eğer “çok emek” derseniz, Diablo tipi bir şeye de varız biz. Hatta çok uğraşmayın, Titan Quest’e bir Wonder Woman cilası koyup yayınlayın. Oynarız.

 

3. Green Lantern

green-lantern-625

Eğer istersen, Green Lantern’ın oyun alanını bütün uzaya serersin. No Man’s Sky‘ın gemisizi ve dövüşlüsünü düşünün mesela. Ya da Scribblenauts gibi, daha yavaş ama yaratıcı yönü daha yüksek puzzle-vari bir oyun yaparsın. İstersen iyice coşarsın, Green Lantern Corps koyarsın oyunun adını, üs yönetimi ya da taktiksel strateji yaparsın. Bunların hepsi mümkün, çünkü Lantern DC külliyatının mazisi en derin karakterlerinden biri. Hiçbiri gerçek değil, çünkü DC asırlardır Lantern’ı neresine sokacağı konusunda muallak yaşıyor.

 

2. Daredevil

1602784-daredevil

Şaşırdınız, değil mi? İnsan üzerine düşünmeyince Daredevil’ın kesinlikle en azından “okey” bir oyunu vardır diye hayal ediyor. Ancak bırakın okeyi, korkusuz adamın neredeyse hiç doğru düzgün oyunu yok. Bir tek 2003 yılında Game Boy Advance’e yapılmış bir oyun var. Onu da Allah bilir kim oynadı yani. Bu ayıbı birinin yerden kaldırması lazım. Birinin bize Arkham gibi bir Daredevil oyunu yapması lazım. Şöyle bol Katolik alt metinli, sert mimarili, karanlık… Ağzımız sulandı.

 

1. Superman

05 Superman

Ben DC Comics’ten sorumlu bir insan olsam, bütün şirket kaynaklarını baştan düzenler, acil bir şirket geneli toplantı çağrısı yapar, tek de bir gündem maddesi koyardım. Toplantıyı da yegane bir cümleyle açardım: Video oyun tarihinde yüzüne bakılabilir bir Superman oyunu yapılmadı. Bu kimin rezaletiyse düzeltmek bizim boynumuzun borcu. Bana Rocksteady Studios’u bağlayın. 

Ve sonra dünya daha iyi bir yer olurdu.

Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.