Netflix’in globale açılmasına çok sevinirken, bazı bazı itiraz sesleri de yükselmişti; anımsıyor musunuz? Netflix güncel değildi, bölüm bölüm dizi yayınlamıyordu, her film Türkçe altyazılı olarak yoktu, pahalıydı… Sorunlar boldu anlayacağınız. Ancak o zaman da dile getirmiştik, artıları eksilerini aşıyordu. Kalitesi zaten tartışma konusu değildi, ancak bir de işin küresel dizi yayınını merkezileştirme ve güçlendirme boyutu vardı.

Bunun bir kanadı, Netflix’in kendi yayınlarını yerelleştirmesiydi. Netflix faaliyet gösterdiği ülkelere mensup prodüksiyon şirketleriyle anlaşmalar da imzalıyordu aynı zamanda. Brezilya, İspanya, Fransa gibi bilumum ülkeden yapım şirketleri Netflix’te yayınlanacak ve tüm dünya tarafından izlenebilecek diziler çekeceklerdi. Bu da Amerika’nın uluslararası dizi sektöründeki tekelinin kırılması adına baya olumlu bir hamleydi esasında.

startrek_s1e1_mantrap_06

İkinci olumlu durum da, bugün gelen bir haberle ayyuka çıktı. CBS, Amerika’da karasal yayının ardından kendi dijital dağıtım hizmeti CBS All-Access üzerinden yayınlayacağı yeni Star Trek dizisinin uluslararası olarak Netflix’te yayınlanacağını açıkladı. Bryan Fuller imzalı yeni Trek, Amerika’da yayınlandıktan sonra Amerika dışındaki tüm ülkelerde 24 saat sonra Netflix’e düşecek. Üstelik sadece bu da değil. Anlaşma geçmişe dönük Star Trek dizilerini de kapsıyor. The Original Series, The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager ve Enterprise da dünya çapında yayınlanacak.

Bunun arasında ülkemiz de var ve bu otomatikman, pek çok illegal dizi sitesinde bulunması zor olan Star Trek’i ülkemize sokacak. Sadece bize de değil. Hem yeni dizi, hem de geçmiş diziler tüm dünyada daha büyük bir kitleye erişme şansı edinecekler. Bu muhteşem bir gelişme. Netflix’in küresele açılmasının peşinden böyle anlaşmaların gelmesini umuyorduk ama, bu kadar kapsamlı ve güncelini biz de beklemiyorduk. Formül tutarsa, bundan sonra Netflix tüm dizilerin güncel uluslararası adresi olabilir. Umarız olur da!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.