Alpha Protocol diye bir oyun vardı bir ara. Obsidian Entertainment imzalı, KotOR / Mass Effect tipi bir rol yapma oyunuydu. Casusluk temalıydı. Diyalog çemberi genelde üç farklı üslup seçeneği sunuyordu oyunculara. Oyunun yapımcısı bu üç üslubu, üç meşhur casus üzerinden modellediklerini söylemişti. Sert, agresif ve acımasız opsiyon Jack Bauer; alaycı, flörtöz ve hafif opsiyon James Bond; “başımı eğer, işime bakarım, çok da geyiğe lüzum yok” tutumunda olan da Jason Bourne’du.

Jason Bourne gerçekten de öyle bir giriş yapmıştı casusluk dünyasına. Çok nevi şahsına münhasır bir karakter olarak, onun açtığı “İşin şaşasına çok takılmayan, şovunda olmayan, gerçekçi ve sert ajanlık” yolundan sonradan türün babası James Bond da geçmişti. Daniel Craig’in Bond’unun var oluş sebebi Bourne’du bir anlamda. Matt Damon’ın o rolle yaptıklarıydı.

Yakınlarda kendisiyle bir daha karşılaşacağız. 29 Temmuz gününde serinin dördüncü filmi gelecek ve hem Matt Damon, hem de yönetmen Paul Greengrass seriye geri dönecek. Damon’ın tekrar Bourne karakteriyle birlikte mevzuya dahil olması hepimizi heyecanlandırıyor elbette. Ancak bu heyecanın içinden “onun o berrak sesini tekrar duyacağız” sevinci de geçiyorsa, şimdiden sizi üzelim. The Guardian’ın yazısına göre, filmde Jason Bourne’ın sadece 25 repliği var.

Anladığımız kadarıyla bu yönetmen ve Damon’ın ortak aldığı, geçmiş filmlerden de yola çıkarak düşündüğü bir şey. Sebebi olarak da artık Bourne’ın karşılıklı konuşabileceği kimsesinin olmamasını da gösteriyorlar, konuşmaya çok gerek duymamasını da. Bu bizce çok heyecan verici bir karar. Bazı karakterlerin sessiz olması, sessiz kalması işe ayrı bir hava katar. İnanmayan Clint Eastwood’a sorsun, değil mi?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.