Yazıya -pek çok seferde olduğu gibi- bir itirafla başlayayım. Normalde sitede video oyunlarının alfa aşamalarından, beta testlerinden, özel videolarından falan söz etmiyoruz pek fazla. Genel olarak bir video oyununun izlenerek ya da görselleri taranarak ön bilgi oluşturulabilecek şeyler olduğu kanaatinde değiliz; olmadığımız gibi, genel olarak böyle pazarlanmalarından da rahatsısız. Bir oyun oynayarak anlanır ve anlatılır gibi geliyor bize, filmler gibi fragman yapması ya da görsel paylaşması çok da manalı gelmiyor.

Gelin görün ki burada bir istisna yapıyoruz Star Wars: Battlefront için. Bunun iki sebebi var. Birincisi, 2010’daki Star Wars: The Force Unleashed’den beri elimize ciddi bir üst kalite Star Wars oyunu gelmedi. The Old Republic‘in ek paketleri var, LEGO Star Wars ve Clone Wars oyunları gibi daha aile dostu yapımlar var, Commander ve Assault Team gibi mobil işler var, ama yaklaşık beş senedir evlerimize konuk ettiğimiz üst seviye bir saga oyunu yok. Battlefront bu kapıyı açacak, o yüzden kendisine dair beklentimiz büyük.

İstisna açmamızın ikinci sebebi ise şu. DICE’ın geliştirdiği Battlefront, gerçekten de şahane gözüküyor. İnanılmaz yani. Görüntüleri henüz alfa aşamasında olmasına rağmen Ultra ayarlarda çalışan bir bilgisayarda, 4K çözünürlükte almışlar ve her şey cidden muhteşem. Gelin görün ki aşağıya dizdiğimiz görüntülerin hiçbiri Star Wars oyunu gibi değil. Arada bir iki Stormtrooper, bir Rebellion logosu ya da ufukta uçan bir Star Destroyer silüeti olmasa, bunun bir Star Wars oyunu değilde, rastgele çıkacak bir modern AAA FPS oyunu olmadığını iddia edecek adam bulamazsınız.

Yani Star Wars’ın açık ara en marka gezegeni olan Tatooine’i alıp, direkt olarak Afganistan‘dan farksız bir hâle getirmek nasıl bir başarıdır bilmiyorum; ama bu görüntülere acayip canım sıkıldı benim. Biri çıkıp “Abi daha alfa olduğu için Battlefield 4’ün Orta Doğu haritalarından model ve doku kullandık, yoksa üzerine yapacağız” derse çok rahatlayacağım, ama eğer Battlefront bu istikamete doğru gidecekse de beni şimdiden “heyecanla bekleyenler” listesinden çıkartabilirsiniz. Bir de siz göz atın, bakın, ne diyorsunuz? Çok mu jenerik, yoksa sizin için okey mi?

Star Wars Battlefront Alpha Tatooine 4K 1 Star Wars Battlefront Alpha Tatooine 4K 2 Star Wars Battlefront Alpha Tatooine 4K 3 Star Wars Battlefront Alpha Tatooine 4K 4 Star Wars Battlefront Alpha Tatooine 4K 5 Star Wars Battlefront Alpha Tatooine 4K 6

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.