Star Wars’ın çok milyar dolara Disney’ye geçmesiyle birlikte olan en kötü şeylerden biri Lucasfilm’in oyun departmanı LucasArts’ın kapatılmasıydı şüphesiz. Evet, son zamanlarda baya baya kötüydü LucasArts’ın gidişatı, ama kepenklerini indirirken, ardında tonlarca iyi anı da bırakmıştı. Bir de çok mühim bir soru vardı ortalarda dolanan. Bundan sonra Star Wars oyunları ne olacaktı?

Star-Wars-Uprising-6

Disney kısa bir süre içerisinde bundan sonraki Star Wars oyunları için EA ile anlaştıklarını duyurdu. EA de müjdeyi vermişti, DICE bir Battlefront oyunu yapacak, Visceral ve BioWare de başka oyunlar geliştirecekti. Disney de bu sırada bir yandan mobil departmanında yeni oyunlar çıkartacağını açıklamıştı. Bunların hepsi iyi güzeldi, ama bize yansıyan bir meyveleri de olmamıştı açıkçası. Battlefront’u ancak geçtiğimiz ay Star Wars Celebration’da görebildik, Visceral hiç etliye sütlüye karışmadı, BioWare’den de uzun süredir genel olarak ses çıkmamakta.

E bu noktada birinin yükü üstlenmesi gerekiyordu, o da Disney’nin mobil departmanı oldu. Bir süredir düzenli olarak görece eli yüzü düzgün oyunlar çıkartıyorlar mobil platformlara. Ama takdir edersiniz ki, hiçbir resmi olarak külliyata dahil olamayacak, ufak çaplı şeyler. Hiçbirinin doğru düzgün bir hikayesi yok. Daha doğrusu, yoktu demek lazım. Zira yeni duyurulan Star Wars: Uprising, belli ki bunu değiştirecek.Bu sonbaharda iOS ve Android için yayınlanacak olan oyun, Return of the Jedi ile The Force Awakens’ın arasında geçiyor.

Star-Wars-Uprising-5

Oyunun meselesi, ikinci Death Star’ın patlatılmasından hemen sonrasında yaşananlar. Anladığımız kadarıyla Uprising, İmpatorluğun yanlış propagandayla İsyan’ın başarılı olduğuna dair algıyı çökertmeye çalışmasını, İsyan’ın da buna karşı mücadelesini konu alacak. Oyun bir rol yapma oyunu olacak, kendi karakterimizi yaratacağız ve görevlere yollayabileceğiz, fakat oynanışın detayları konusunda da sarih bir açıklama yok. Ben kendi payıma, ciddi hikayeli, resmi külliyatta geçen bir Star Wars oyunu için delirdiğimden, sanırım Uprising’e de ciddi bir bakış atacağım. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

  1. Yine mi Star Wars haberi ya. Kimin yazdığını anlamak için bakmaya bile gerek yok 🙂 Hiç Star Trek haberi yapmayın zaten. Resmen bu starwarscan’ın yazılarını okudukça siteden soğuyorum. Bu kadar da fanboyluk yapılmaz ki

  2. Jordan Michael Reply

    Yaw arkadaslar her habere de bir elestiri. Begenmiyorsaniz okumayin bu kadar basit

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.