Her ne kadar işimiz profesyonel olarak Amerikan film sektörünü takip etmek olsa da, bazen gözümüzden kaçan filmler de olabiliyor işte. Aslında agresif basın bültenleri ve Vine’a kadar düşen fragmanların çağında bunun çok olmaması gerekiyor, özellikle de işin içinde büyük yıldızlar ve görece geek camiasına göz kırpan bir mevzu var ise. Ama bakın, işte buradayız. Ortada kıyamset sonrası geçen bir film var, başrollerinden biri Harley Quinn, biri Kaptan Kirk, diğeri de Solomon Northup, ama filmden şimdi haberimiz oluyor!

zforzachariah

Robert C. O’Brien’ın aynı adlı 1974 tarihli bilim kurgu romanından uyarlanan Z for Zachariah‘dan söz ediyoruz. Film belirsiz bir gelecekte, dünyanın tamamen zehirli gazlarla kaplandığı bir alternatif zamanı konu alıyor. Bu kıyamet insan ırkının çoğuna mâl oluyor, fakat kendi sürdürülebilir iklimini döndüren bir vadi ve o vadinin içerisinde yaşayan bir “köylü kızı” bu kıyametten kurtuluyor. Uzun süre yalnız yaşayan kızın çiftliğine, önce bilim adamı Loomis, sonra da gizemli karakter Caleb geliyor.

Film böyle anlatınca kağıt üzerinde çok Twilight duruyor, farkındayım. Fakat hiçbir şey değilse içindeki oyuncuların kalibresi Twilight tipi bir hikaye için fazla büyük. Esas kızımız Ann Burden’ı The Wolf of Wall Street ile sükse yaptıktan sonra Focus ve Suicide Squad ile bunun üzerine koyan Margot Robbie canlandırıyor. Bilimadamı Loomis’i 12 Years A Slave‘deki Solomon Northup rolüyle Oscar’a aday gösterilen Chiwetel Ejiofor oynarken, Caleb’ı da Star Trek‘in Kaptan Kirk’i Chris Pine can vermekte.

Film bana genel olarak ilgi çekici duruyor gibi geldi. Sene başında Sundance’de gösterilen film, ortalama eleştiriler almıştı ama, Sundance’in bağlamında eleştirmenler biraz daha acımasız olurlar, belki de ondandır? Film Amerika’da Ağustos ayında vizyona girecek, onun dışında ise hiçbir yerde bir gösterim tarihi bulunmuyor. Böyle bir kadroya, bu kadar yokluk da garip hakikaten. En kötü ihtimalle, film çok tutmazsa DVD’sini bekleriz, tutarsa da yurtdışına bir şekil açılır zaten. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

  1. Filmin şuan İmdb puanı 6,9 metası 66. Açılış yaptığında muhtemelen 6,2-6,5 arası bir puan da sabit kalır diye tahmin ediyorum ki bu da drama, sci-fi, thriller kategorilerinde bulunan bir film için vasata yakın değerler. Ama yine de izlemeden yorum yapmamak gerek. 🙂

  2. Burak Mermer Reply

    Kıyamet sonrası aşk üçgeni olayını “The Quiet Earth” filminde de görmüştük. Ama onda yıkıma neden olan olayın kendisi de kurguda yer tutuyordu, fragmandan anlaşıldığı kadarıyla bu film sadece işin aşk-drama kısmına yoğunlaşacak. Çok yeni ya da farklı bir şey sunacağını düşünmüyorum filmin.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.