Starfield çıkalı yaklaşık iki hafta oluyor ve “Aha yapacak bir işim kalmadı” dediğim bütün saatleri kendisine ayırıyorum.

Serserilik şerefsizlik hayatını geride bırakıp helal işler peşinde koşan bir Cenko‘yu oynadığım ve madencilikten, kamyonculuktan, memurluktan, taksicilikten geçip yine kaçakçılığa girdiğim, sonra da sonunda baştan kafa avcılığı ile serserilik şerefsizlik hayatına geri döndüğüm Starfield beni arkasından sürüklüyor da sürüklüyor arkadaş! Yine de oyun hakkında kesin bir sonuca varabilecek kadar oynadığımı düşünmüyorum, her ne kadar günlerimi haftalarımı ona ayırsam da. Buna rağmen aradan geçen günlerle Bethesda’nın son ağır topunun neleri doğru, neleri yanlış yaptığını az çok gözlemleyebildim. Bugün de sizlerle bunu konuşmak istiyorum. Starfield denen bu güzel oyunun hem kafaları karıştıran eksikliklerini hem cesurca atılıp getirdiği yeniliklerini açıkça serelim önümüze.

Harita Tasarımı

Bethesda oyunlarının en önemli noktalarından birisi haritanın ve harita üzerinde yer alan şekillerin genel tasarımıyken sanki yeni bir sistem getirelim veya haydi bu öğemizi daha işlevsel ve sade bir hâle getirelim diyerekten Starfield kendi kolunu kesmiş gibi. Şöyle Vault 101’den çıkınca gözleriniz ışığa alıştığında önünüze serilen dünyayı az çok görürsünüz ve keşfetmek istersiniz ya, işte o burada yok.

Yanlış anlamayın, yine keşfetmek istiyorsunuz. Keşfetmek istediğiniz dünya aslında koca bir galaksi ve hepsini aynı anda göstermeye çalışmaları pek mümkün olmayan bir şey. Yine de pek çok gezegenin, uzay üssünün ve Ay’ın olduğu bu oyunun en azından bir parçasında o Bethesda büyüsünü görmek, deneyimlemek isterdik. Onun yerine her ne kadar güzelce inşa edilmiş olsalar da hiçlik tarafından kuşatılan şehirler ve uzayın kalanına yayılan harita işaretleri görüyoruz. Daha önemli şehirlerin, gezegenlerin hepsini ziyaret etme fırsatım olmasa da bu yoksunluk oyunun genel yapısında benimsenmiş bir yol durumunda kalıyor.

Bethesda Game Studios yapımı Fallout 3 oyununun tanıtım videosundan bir görsel
Ah senin için de bir remake yapsalar!

Bir yandan da bu eksikliği geliştirici ekip bir koz olarak da güzel oynamış. Bütün o noktaların her biri size ayrı bir karşılaşma (random encounter) olasılığı sunuyor. Böylece çok canlı bir galaksinin içindeymişsiniz gibi düşünüyorsunuz. Harita tasarımı üzerinde bir özen gösterilmeyince bu sefer o enerji, keşfetmek isteyeceğimiz noktaların üzerinde harcanmış. Yani bölüm tasarımlarının kendisi gelişmiş, farklılaşmış, eldeki formül daha rafine bir hâle getirilmiş. Tabii Starfield’ın Fallout veya Elder Scrolls oyunlarından artık bambaşka bir şey olmaya çalışmasını da göz önünde bulundurmak gerek. Her yapılan oyunun birbirine benzemesi gibi bir gereklilik yok ama geliştiricilerin bunu iyi yapabildiğini bildiğimiz için de insan bekliyor işte!

Patates Olmayan Grafikler

Olmuyor işte olmuyor! Bunu yapmak yetenek ister ama belli ki yetenekliler de her oyunda aynı konuyu masaya yatırıyoruz. Her nasıl oluyorsa yeni çıkan her yeni Bethesda oyunuyla birlikte bir önceki oyunların çok çok üstünde bir çıtaya çıkıyoruz ama nedense içinde bulunduğumuz yılın standartlarına bir türlü yaklaşamıyoruz! Bakın yine de kötüdür demiyorum; iyi, gelişme var ama bir yerlerde bir şeyler yanlış gibi hissettiriyor. Bethesda gibi eski ve büyük bir markanın artık olduğumuz noktadan çok ötesine geçmesi, belki de standartları daha da ileri taşıması gerekiyor. Özellikle çevresel öğeleri ve çevresel anlatımı bu kadar fazla kullanan bir ekip için gerçekten çok önemli bir unsur.

Daha Da Az Hata

Hatalar azalmış, güzel ama yine de yok olmamışlar. Şu ana kadar oyun bir kere çöktü, çok güzel bir item‘in zeminin altına geçiştiğini gördüm ve peşinden koşup yakalamaya çalıştığım haydutlar ya gerçekten çok iyi saklanıyorlar ya da varoluşun içinde mevcut değiller ve bana yalan söyleniyor. Tabii bunların hiçbiri o kadar deneyim kıran durumlar değil ama yine de oyunun çıkışına kadar bu kadar fazla zaman geçmişken hatasız bir Bethesda oyunu görmek güzel olurdu.

Bethesda Game Studios yapımı Starfield uzay rol yapma oyunundan bir uzay gemisi savaşı görseli
O korsanlar önemli, onlar ölünce para çıkıyor, önemli!

RADYO, RADYO, RADYO

İnsanlık, uzay, uygarlık aşkına şu oyuna bir radyo neden koymadınız? Fena mı olurdu gemimizin içinde takılırken bir yandan güzel güzel müzikler dinlemek? Özellikle yeni gezegenleri kataloglamak için taramalar, keşifler yaparken şöyle iyi programları takip etmek? Bir kilometre ötedeki harita işaretine yürüyene kadar etrafa boş boş bakmak yerine evrenin içinde yer alan bir radyo programını dinlemek güzel olabilirdi, büyük bir fırsattı ve maalesef kaçırılmış. Fallout gibi bir örnek orada capcanlı ve sonuna kadar haklı dururken acaba neden kimse durup da bu eksikliği giderelim dememiş?

Bethesda Game Studios yapımı Starfield oyunundan bir ekran görüntüsü
Starfield gibi bir oyunda radyo olmazsa olmaz ama yok.

Dediğim gibi oyunu daha istediğim kadar fazla oynayamadım ama sanırım kendisinin öyle kusursuz bir oyun olmadığını da olabildiğince açık bir şekilde anlattım. Tabii bunun bir de diğer yüzü var konuşamadığımız. Yani neleri başarmış? Onu da zamanı gelince detaylıca konuşuruz.

Peki, Starfield’da sizin gördüğünüz eksikler neler?

Author

Size bir hikaye anlatayım.

2 Comments

  1. Enes ugurbaş Reply

    Serdar Ersöz karizma halismi harbi Kafa tantana mukafaka baba

  2. Radyonun eksikliğini veya ihtiyacını hiç düşünmemiştim doğrusu 😀 Uzaya çıksam radyoyu ne yapıyım ki? Arabada bile radyoyu aramayı bırakalı 10 yıl oldu. Yanlış anlamayın ama biraz daha yaşlı birisi yazsa kaset nerede diye uzay gemisine çöp diyecek gibi öyle değil mi?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.