Batman v. Superman: Dawn of Justice‘in vizyona girmesine sayılı günler kaldı. Zack Snyder’in filmi, Kara Şövalye’yi beyaz ekranda 11. görüşümüz olacak. Film bir solo Batman filmi değil, ama bizim Ben Affleck’in performansıyla ilgili ümidimiz çok yüksek. Ona gelmeden önce de geriye dönüp, bugüne kadar çıkmış Batman filmlerini bir sıralayalım istedik. Söylemek gerek, DC Comics’in kutsal üçlüsü içerisinde sinemada şansı en yaver gitmiş olan karakter Batman. Bunda Nolan filmlerinin payı çok yüksek elbette, ama Burton filmleri ve listeye koyduğumuz, sizi şaşırtacak filmler de Bill Finger ve Bob Kane‘in ölümsüz karakterini utandırmayacak cinsten.

Hazırsanız, başlayalım.

 

10. Batman & Robin

Üzerine çok fazla konuşmaya bile gerek yok. Joel Schumacher’in filmlerinin listenin dibine yerleşeceği zaten muhtemelen iki gözü olan herkese malum olan bir şey. Biz en dibe Batman & Robin‘i yerleştirmeyi uygun gördük. Zira George Clooney her ne kadar kağıt üzerinde çok iyi bir Batman tercihi olsa da, Schumacher’in garabet kararları; senaryonun ucuzlaşma konusundaki muazzam inadı arasında yitip gidiyordu. Sübjektif dedik ama, bu madde bize baya alenen açık bir gerçek gibi geliyor.

 

9. Batman: The Movie

Meşhur 1966 dizisinden uyarlanan filmin Amerikan kültüründe övüldüğüne denk gelebilirsiniz. Gelirseniz, övenden hayır gelmeyeceğini bilmenizi isterim. Adam West’in Batman dizisinin kendine has bir saçma şirinliği var. Ama bir yandan da yapanların bu kadar ciddiye almadığı bir filmi izlerken ciddiye almak mümkün değil. Çünkü ucuzluğu sahiplenmenin getireceği bir alım yok filmde. Kamerayı tutarken bile ciddi davranamamışlar filmde, biz nasıl ciddi ciddi beğenebiliriz?

 

8. Batman Forever

İlk Schumacher Batman’ini de sekizinci sıraya koyduk. Film külliyatın geri kalan kısmıyla kıyaslayınca baya berbat. Yıllar da kendisine nazik davranmamış açıkçası. Ama onu bir çıt kurtaran bazı detaylar da var. Tommy Lee Jones ve Jim Carrey, sırasıyla Two-Face ve Riddler olarak enteresan performanslar veriyorlar. Ve Val Kilmer, içinde bulunduğu lanet filme rağmen, bizce açık ara en hakkı yenen Batman performansını sunuyor filmde. O yüzden öteki Schumacher filminden suyurduk kendisini.

 

7. Batman (1943)

Evet, Batman’in sinemaya uyarlanması gerçekten de bu kadar kısa sürmüş bir şey. Aslında teorik olarak Batman 1943 bir dizi. Fakat o dönem TV diye bir şey yok ve Amerika’da bazen sinemalarda serial denen seri filmler yayınlanıyor. 15 bölüm, 260 küsur dakikalık bu iş de o klasmanda. Bugün dönüp izlerseniz, özellikle 40’lar sinemasına karşı da bir alışkanlığınız varsa çok da sırıtmıyorlar aslında. Batcave gibi şeyleri literatüre katması da cabası.

 

6. The Dark Knight Rises

Daha geriye de alabilirdik. Ama elbette Schumacher filmlerine ve bizim cebimizdeki telefonların kalitesinden düşük kameralarla çekilmiş filmin altına koymayacaktık. Ama bir şeyde anlaşalım, The Dark Knight Rises baya kötü bir film. Marion Cotillard’ın filmin sonundaki gerçekten kalibresine yakışmayacak derecede komik ölümü, filmin sembolü resmen. Bane iyi bir kötü adam, Tom Hardy de çok iyi oynamış. Anne Hathaway de fena değil. Ama bu kadar çok şey olabilecekken, hayal kırıklığına gömülüp kalan bir filmi savunmak da pek mümkün değil.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.