Bize çok da güzel anılar bırakmayacak olan 2016’dan arda kalan birkaç toz zerresi kadar iyi şey arasında yer alan şu son Guardians of the Galaxy Vol 2 fragmanını görmeyeniniz hala var mı? Hani Baby Groot’un sahneleriyle tüm hayranları hakkında fazlasıyla konuşturan şu fragman. Trailerın son sahnelerinde gördüğümüz yeni bir karakter dikkatinizi çekti mi peki bu sırada? Hani antenleri olan ve Peter’a dokunduğunda o çok karanlık arzularını görebilen uzaylı arkadaşımız. Kim olduğu hakkında bir bilginiz var mı? Yoksa bile gelin hep beraber bu karakterin dosyasına uzun uzadıya bir göz atalım. İşte karşınızda yeni Guardians of the Galaxy fragmanıyla beraber tanıştığımız Mantis!

 

Orijin Hikayesi

Mantis (1)

Gustav Brandt ve Lua Nguyen’in kızı olan Mantis, daha küçücük bir çocukken Kree’ler tarafından pasifist oldukları için sürgün edilen uzaylı Pama Rahipleri tarafından eğitilmiştir. Dövüş sporları konusunda ustalaşması nedeniyle “Mantis” ismini almıştır. Yüksek zekaya sahip telepat, ağacımsı yaratık Cotati’lerin koruyucusu olan Pama Rahipleri, Mantis’in zihin kapasitesini artırarak ona telepatik güçler bahşettiler. On sekizinci yaş gününde bütün anıları zihninden silindi ve beynine Vietnam’da yetim olan bir çocuğun anıları yerleştirildi. Bunun sebebi ise, onu sıradan bir insan hayatı tecrübe ettiğine inandırmaktı, ki bu da Mantis’in Celestial Madonna (Kutsal Meryem Ana [?]) olması konusunda ona yardımcı olacaktı.

 

Güçleri

mantis

Mantis’in güçleri aslında bir bakıma oldukça fazla ve sıradışı. Kendisi bir telepat olduğu gibi aynı zamanda empati yeteneğine de sahip. Empati gücü ile başka insanların duygularını sezebiliyor; hatta GotG Vol 2 fragmanında Peter üzerinde kullandığı gücü tam da bu aslında. Astral seyahat gibi bir yeteneğinin yanı sıra klorokineti gibi bir gücü de var. Klorokinetik olan Mantis, çevresindeki bitkisel formları kontrol edebiliyor. Öyle ki, Groot’un hücresel açıdan büyümesini sağlayıp hatta ve hatta dallarından birinin yanmasına bile sebep olabilir. Bu yakma gücünün kaynağı pirokinezi (ateşi kontrol edebilme) olarak adlandırılmakta elbette. Bunların dışında olacakları önceden görebilme, kendini iyileştirebilme ve artırılmış dayanıklılık gibi özel güçleri de bulunmakta. Eh bir de sahip olduğu dövüş sanatları ustalığı ve sinir sistemi kontrolündeki uzmanlığı sayesinde bütün bu güçler bir araya geldiğinde Mantis’i oldukça güçlü kılıyor bir bakıma.

 

Yaratıcıları

guardians-galaxy-2-casting-mantis

“Paslanmaz Steve” lakabıyla bilinen ve Anne Spencer takma adı ile aşk temalı çizgi romanlar yazan Steve Englehart ve neredeyse her Marvel kahramanını çizmiş olan “Dandy Don” lakaplı Don Heck tarafından yaratılmıştır Mantis. DC için çalıştığı zamanlarda ise Englehart, Mantis’i Willow ismiyle Justice League hikayesine katmış ve hatta sonraları da Eclipse Comics için Scorpio Rose isminde çıkardığı çizgi romanlara da Lorelei ismiyle dahil etmiştir. Englehart’ın bu iki girişimi de “Marvel Evrenine Giriş El Kitabı”ndaki Mantis başlığı altında bahsedilmektedir.

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.