Dinamiğiyle, hikayelerinin bilimle ilişkisiyle ve elbette karakterlerine hayat veren oyuncularıyla Doctor Who birçok insan için ciddi anlamda büyük bir yapım. Bu evreni tam anlamıyla anlamanın ve her sırrını çok net bir şekilde çözmenin son derece zor olduğuna inansam da bu yola teorileriyle baş koymuş yüzlerce hayranın ortaya çıkardığı şeyler gerçekten de harika.

Doctor Who dizisini birçok insan gibi ben de modern seriyle tanıdım. Malum, yaş klasik seriyi zamanında izlemeye el vermiyor. Ama her ne kadar bu yolculuğa Dokuzuncu Doktor ile başlıyor olsak da, Doctor Who benim için hiçbir zaman çok yabancı karşıladığım ya da okumaya ortasından başladığım bir kitap gibi anlamsız bir dizi değildi, olmadı, olmayacak da. Bu konuda büyük bir iş başardığını düşündüğümden dolayı da, ayrıyetten bir ilgi besliyorum sanırım diziye karşı. E bir de İngiliz kültürüne doğrudan yapılan göndermelerin de dizide yer alması ayrı bir mest edici özelliği. Seçilen Doktorlar ve her birinin, bir diğeri kadar harika olması da cabası. E hazır Doktor demişken…

Doctor-Who-S9-The-Doctor-Iconic-P2

Şu sıralar dizimizi başarıyla yürüten Peter Capaldi, yavaş yavaş gidiş vaktinin geliyor oluşuna dair birkaç ipucu verir gibi oldu şu günlerde. Modern seride bir Doktor en fazla üç sezon gibi bir süre kaldığından dolayı, Capaldi’nin de hafiften son sezonlarını yaşıyor oluşunu düşünmek yanlış olmaz herhalde. Gerçi bu, illa üç sezon sonunda gidecek diye bir durum değil, Eccleston gibi tek sezon da kalabilirdi. Bu konuda kesin güven duyabileceğimiz bir kıstas yok tabii ama yine de beklentiler bu yönde.

Capaldi, Wales Online sitesiyle yaptığı bir röportajda, kalıp kalmayacağına dair birtakım detaylar çıtlatmış. Doctor Who’ya daha minicik çocukken hayran olan ve yıllar boyunca bu sevgiyi gram azaltmayan Capaldi’nin, diziden ayrılma konusunda pek de hevesli olacağını düşünmesek de, gelin bir de sözlerine kendiniz bakın:

“Bana kalacak mıyım diye sordular ama bu konu hakkında henüz kararımı tam anlamıyla vermedim, çünkü bu kararı vermek zorunda kalmak istemiyorum… Olabildiğince kaçınıyorum hatta!”

Bunların üzerine ekliyor:

“Doctor Who, çok fazla vakit alıyor ama yine de bu, zaman harcamanın harika bir yolu.”

pearl-doctor-bbca-final

Şimdilik ayrılacağına dair hiçbir şeyin kesin olmadığı bu noktada, Capaldi’nin bir sonraki sezon itibariyle bırakmayı düşündüğünü açıkladığı an hepimizin bildiği üzere “Yeni Doktor kim olacak?” soruları sorulmaya başlayacak. Bu yaşanmadan önce sanırım dikkatimizi çekebilecek tek nokta Capaldi’nin sözleri olacaktır. Zira kendisine kalacağı yönünde soru sorduklarında hala kesin bir cevap veremiyor oluşu oldukça ilginç. “Siz beni kovana kadar buradayım ya, ne gitmesi?” gibisinden bir cevap vereceğini umduğum Doktor’umuzun cevabı sadece, eğer kalırsa 60. yaşını Doctor Who ile kutlayacak olması yönündeki sözleri olmuş. Böyle önemli bir yaşı, kendisi için son derece önemli bir dizide kutlayacak olmak yeterli motivasyonu sağlıyordur herhalde, öyle değil mi?

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Capaldi sizce gitmeli mi yoksa kalmalı mı? Dizideki motivasyonu ve dinamiği, diğer Doktorlar ile kıyaslandığında nasıl bir puanlamada kalıyor mesela? Olur da kalmayacağını duyurursa peki, sizin için 13. Doktor adayı kim olurdu? Yorumlarınızı eksik etmeyin sevgili Whovianlar! Allons-y!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.