2018’in ilk süper kahraman filmi olacak olan Black Panther için heyecan durumları ne seviyede? Daha ön satışa çıkar çıkmaz biletlerini saatler içinde tüketerek ilklere imza atan bu Marvel filmi için yurt dışında son derece doruklarda yaşanıyor bu seviyeler. Sizlerin de merak seviyeniz yükselsin, bilmeyenler varsa onlar da nasiplensin diye bu seferki Süper Kahraman Ansiklopedisi konuğumuz T’Challa yapalım dedik biz de. Konumunuzda rahatsanız, yanınızda yavaş yavaş yudumlayabileceğiniz bir çayınız da varsa başlayalım o halde!

 

Orijin Hikayesi

Black-Panther-Feat

T’Challa, Wakanda kralı T’Chaka‘nın ve doğum yaparken ölen N’Yami‘nin dünyaya gelen ilk oğullarıdır. Evlatlık ağabeyi Hunter, annesinin ölümü için T’Challa’yı suçlamıştır. T’Chaka’nın diğer eşi, T’Challa’nın ikinci annesi olan Ramonda ise aileyi T’Challa daha sekiz yaşındayken terk etmiştir. T’Challa hep Ramonda’nın, başka bir adamla kaçtığını düşünmüş ve bir daha ondan bahsedilmemesine gayret göstermiştir. Tabii yıllar sonra T’Challa Ramonda’nın kaçırıldığını öğrenir ve onu evine, Güney Afrika’ya geri getirir.

Bir konferansa Wakanda’da üretilen yerli ürünler hakkında uzlaşmaya varılması için davet edilen T’Challa’nın babası, tüm teklifleri materyalist ve bencil ideolojileri olduğu gerekçesiyle reddeder ve sonucunda bu konferansın başındaki isimlerin tuttuğu bir ajan tarafından öldürülür. Fakat Wakanda’nın yeni geleceği olan T’Challa, bu ajanın önüne taş koyup daha fazlasını yapmaktan alıkoyar.

Amerika ve Avrupa gibi kıtalara eğitimi için seyahat eden T’Challa, Oxford’da fizik üzerine master yapmış ve her türlü sportif aktivitede ustalaşmıştır. Wakanda’yı yönetmek ve kabilesine layık biri olabilmek için ülkesine geri döndüğünde ise T’Chaka’nın ardından kalan ve nesillerdir babadan oğla geçen Wakanda kralının yegane unvanı olan Black Panther’i benimser.

 

Güçleri

panther

Öncelikle T’Challa’nın Black Panther olmasını sağlayan güçten bahsedelim: Black Panther, yani Wakanda’nın koruyucusu olabilmek için kişi halihazırdaki Black Panther’i yenmeli ve Wakanda’nın şimdiye kadarki en güçlü altı savaşçısını alt etmelidir. Birtakım başka görevleri de tamamlayıp, bu unvana ne kadar layık olduklarını kanıtlamak zorundadırlar ayrıca. Eğer hepsini başarırsa, kalp şeklindeki ot diye adlandırılan bir bitkinin kanına zerk edilmesine hak kazanır. Tabii bu ot kana girdiğinde eğer kişi göreve layık değilse, beden bu süreci kaldıramayabilir ve o insanın ölümüne sebep olabilir.

Buna ek olarak kendinden önceki tüm Black Panther’lerin zeka, dayanıklılık ve reflekslerine de sahip T’Challa. Dövüş sanatları uzmanı, av konusunda uzman, kalifiye bir stratejist, mucit ve deha oluşunun yanı sıra sayısız yabancı dil de bilmektedir. Süper insan hızı, kasları ve yeniden iyileşme yeteneği gibi güçlerine ek bir de ölüler üzerinde etkisi vardır. Ölülerin Kralı olarak koca bir ordu zombiye emir verme gibi bir şansı var yani.

Çizgi romanlarda Galactus’un zihni ile etkileşime geçtiğinde, günlük hayattan görüler görmeye başlamıştır. Marvel Evreni’nin dahilinde ve hatta çoklu evrende olan her şeyi görebilmektedir. Buna da hiper-kozmik farkındalık diyorlar.

 

Yaratıcıları

rs-240279-black-panther00

Kariyerine Popeye ile başlamış ama sonrasında sayısız işe imza atmış, Marvel evreninde de onlarca karakterin yaratılmasına olanak sağlamış Jack Kirby ve her türlü Marvel projesinde görmekten son derece haz duyduğumuz şahane insan Stan Lee tarafından ortaya atılmış bir kahraman T’Challa. İlk olarak 1966 yılında bir Fantastic Four çizgi romanında görünen Black Panther, bu ikilinin gözbebeği sayılır.

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.