Nintendo dünyanın en büyük markalarından bir tanesi. Bu, oyunlarını oynasanız da böyle; oynamasanız da böyle. Super MarioPokémon, Kirby, The Legend of Zelda, Fire Emblem gibi evrenler bünyelerinde dünyanın hemen her yerinde tanınacak karakterler barındırıyorlar. Ancak animesi oyunundan kopuk bir başarı elde eden Pokémon‘u saymazsanız, Nintendo bunların hiçbirini beyaz ekrana taşıma konusunda ekstra bir gayret göstermiyor. 125 yılı devirmiş firmanın en tepesinden seslenen, efsanevi oyun yapımcısı Shigeru Miyamoto‘nun dediğine göre, göstermeye de hâlâ da niyetli değil.

Geçtiğimiz ay animasyon bir Super Mario filmi yapmak üzere Minions ve Despicable Me‘nin yapımcısı Illumination ile el sıkışan, bu sıkışmayı da her yerde duyuran Nintendo’nun kreatif yetkilisi Miyamoto-san, yatırımcılara verdiği bir beyanda filmle ilgili şu ifadeleri kullandı:

Birkaç kez kendi aramızda [Illumination CEO’su Chris Meledandri ile] konuştuk ve aynı hissi paylaşıyoruz: Eğer ilginç bir şey yapamazsak, projeyi öylece bırakacağız. Ancak senaryoyu netleştirmek için birkaç kez toplandık, konuşmalarımız ilerliyor ve takvimsel birkaç detayı da hâllettikten sonra bir duyuru yapmayı umut ediyorum.”

mario3d_110813_1600

Bu bana çok ilginç geliyor. Birkaç sebepten dolayı. Öncelikle, Nintendo’nun şu raddede; üç sene önce sırf üst üste birkaç sefer zarar ilan etti diye girdiği şu topta bile “Abi önce iyi olsun da” mantığıyla hareket etmesi çok takdire şayan. Çünkü zaten 80’lerde çekilen çirkin Super Mario Bros filminden sonra tövbe etmişler, hiçbir karakterini hiçbir şirkete koklatmamışlardı. Ancak 10’ların başında Wii U çok tatsız çakılınca böyle şeyleri kovalamaya başladılar. Orada da hâlâ tok satıcı olmaları insana projeye dair ümit veriyor.

Öte yandan, Mario filmi bu. Neyin özeni gösterilecek? Prenses kaçırılır. Mario kovalar. Luigi arkada şapşallık eder. Çocuklar eğlenir. Nintendo oyuncakları satar. Peri masalı gibi bir hava yakaladılar mı zaten biter iş diye düşünüyorum, siz ne diyorsunuz? Ümit besleyelim mi filme, yoksa gemileri şimdiden yakalım mı?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.