Film eleştirisi alanında verilen kanaatleri numaralandırmak zor. Genelde film eleştirmenleri filmlere 4 üzerinden skor verir, bu skora da büyük bir ehemmiyet atfetmezler. Ancak oyun dünyasında farklı bir sistem vardır. Oyun basını çok uzun süredir 100’lük sistemler üzerinden oyunlara puan verdiği ve bu puanları –özellikle yüksek notlarda– çok ufak detaylarla oynattığı için genelde olaya daha rakamsal bakmak ve kıyası da buradan yapmak mümkündür.

Bu kıyasları yapan en iyi mecra da uzun süredir GameRankings. Film dünyası için Rotten Tomatoes neyse, GameRankings de video oyun dünyası için o. Ve en az 10 eleştiri almış oyunlar arasında kuruşuna kadar yapılan skor ortalamaları sıralandığında video oyun tarihinin en yüksek inceleme puanlarını alan oyun olma onuru an itibariyle el değiştirmiş vaziyette. Elveda GTA V’in Xbox One versiyonu. Yeni kralımız Super Mario Odyssey.

Super Mario Odyssey

Nintendo Switch için bugün piyasaya sürülen Odyssey, dürüst olmak gerekirse, tahtı sadece geçici olarak ısıtan GTA V’ten geri aldı esasında. GTA V’in Xbox One versiyonu %98.33 puan ve 12 incelemeyle birinciliği 78 incelemesinde %97.64 ortalama tutturmuş olan Super Mario Galaxy’den devralmıştı. Nintendo’nun son başyapıtı Odyssey’in ise şu an 31 incelemeden gelen %98.79 puanı var. Oyuna tam puan veren mecralar arasında ise şunlar bulunuyor:

  • Giant Bomb
  • GameSpot
  • EGM
  • Telegraph
  • Guardian
  • IGN

İncelemeler geldikçe sıralama değişecek mi bilmiyoruz, ama Breath of the Wild’dan sonra Nintendo’nun bu sene ikinci kez buralara çıkması çok acayip bir gelişme, ondan eminiz. Bu arada listenin geri kalanını merak ediyorsanız, ilk 20 şu şekilde:

20. Resident Evil 4
19. The Orange Box (PC)
18. Batman: Arkham City
17. BioShock Infinite
16. Grand Theft Auto V (360)
15. Grand Theft Auto V (PS4)
14. Metroid Prime
13. The Orange Box (360)
12. Super Mario 64
11. Uncharted 2: Among Thieves
10. SoulCalibur
9. Grand Theft Auto IV (360)
8. Grand Theft Auto V (PS3)
7. Grand Theft Auto IV (PS3)
6. The Legend of Zelda: Breath of the Wild
5. Super Mario Galaxy 2
4. The Legend of Zelda: Ocarina of Time
3. Super Mario Galaxy
2. Grand Theft Auto V (XBO)
1. Super Mario Odyssey

Evet, listenin yarısı GTA. E yapacak bir şey yok…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.