Geçtiğimiz senenin başlarında ilk defa duyurulduğunda herkesin burun kıvırdığı, Wii U‘nun başarısızlığını örnek göstererek doğmadan ölü ilan ettiği Nintendo Switch 2017’yi şüphesiz yılın en büyük oyun olaylarından biri olarak kapatmıştı. Memleketi Japonya’da PS2 seviyesi satışlar elde eden, iki oyunu (Breath of the Wild, Mario Odyssey) “Yılın En İyisi” listelerine demirbaş olan, Nintendo’ya yıllar sonra kâr açıklattıran güzel konsol, epey büyük bir rekoru daha kırmış bulundu:

Nintendo’nun resmi Twitter hesabından paylaşılan yukarıdaki tweet diyor ki, “10 ay içerisinde Nintendo Switch, Amerika tarihinin gelmiş geçmiş en hızlı satan konsolu oldu”. Bunu derken de şu rakama dayandırıyor: Nintendo Switch, sadece Amerika Birleşik Devletleri sınırları dahilinde 4.8 milyon kopya sattı; ve tüm diğer konsolların ilk 10 aylık performansı göz önünde bulundurulduğunda bu tartışmasız bir rekor. Tahtı devraldığı kişi ise, ilginçtir ki bizzat kendi dedesi. Switch tacı takmadan önce, bir numarada 4 milyon kopya ile Nintendo Wii vardı.

Fakat yine de Nintendo Switch’i “başarı” olarak ilan etmek için erken. Sistemin temel prensibi başarıyla çalıştığı için, tüketiciler tarafından büyük bir neşeyle karşılandı. Okula giden çocuktan, mesaisini saat 9’da terk eden insana kadar herkesin birkaç oyunculuk sorununu çözdüğü için coştuk Switch’e. Coşarken de birkaç kusurunu affettik. Örneğin temel kart yetersiz kaldığı için ek indirme isteyen oyunlar (Doom, LA Noire), çok güdük bir online mağaza, buluta kayıt almamak gibi şu gün kabul edilemez teknolojik yetersizlikler… Nintendo’nun 2018’de bunları çözüp, bir yandan da oyun akışını devam ettirmesi gerekiyor. Yoksa Wii de çok sattı, ama kimse bir PS2 gibi hatırlamıyor.

Ancak Nintendo’nun bunlardan da önce yapması gereken şey konsolu Türkiye’ye getirmek. Artık yeter spotçuların para kazandığı. Spotçunun rızkında gözümüz yok, ama garantili almak isteyen, çocuğuna almayı düşünen, metrobüste Rocket League atmanın hayalleriyle yaşayan insanlara yazık oluyor. Kim bu işe el atacak, hangi cengaver kodaman çıkıp alacak Nintendo distribütörlüğünü bilmiyorum. Ama bence bu pazar, bu oyuncu kitlesi, bu ülke bunu hak ediyor. Gerçekten. Ülke olarak iyi haberler almaya ihtiyacımız var.

#SwitchTürkiyeyeGelsin

#SwitchsizGünlerBitsin

#MetrobüsteSwitchİstiyoruz

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.