Take-Two’nun CEO’su Strauss Zellnick, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla efsane ürünleriyle tanınan dağıtımcının birkaç oyun serisini filme uyarlamak adına gerekli adımları attığını açıkladı. Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz? Müthiş oyun filmleri bizi bekliyor olabilir, lanet en sonunda burada kırılabilir. Zira Take-Two, oyun dünyasının büyük üçlüsü Activision, EA ve Ubisoft‘un ardından ZeniMax ile dördüncülük için yarışıyor olabilir; ama sahip oldukları oyun serilerinin kalitesi bakımından bizce paha biçilemez bir mevkide.

Bunu ispatlamak adına da, yapabilecekleri yedi filmi bir listeleyelim istedik. Yalnız baştan uyaralım. Burada Take-Two bünyesinde olan ve beyaz ekrana uyarlansa her filme benzeyecek Spec Ops, Mafia, L.A. Noire gibi oyunları almadık. Aynı zamanda Max Payne zaten bir kez film olmuştu, onu da pas geçtik. Daha ziyade kendine has bir özelliği olan, filmi de olsa potansiyel gideri yüksek işlere bakalım dedik. Mesela…

 

1. Lemmings

01 Lemmings

Neyle kapışır: Minions

Lemmings, Take-Two deyince akla sık gelmeyen serilerden biri; bunun en büyük sebebi de son 20 yıldır doğru düzgün bir iz bırakamamış olması elbette. Ancak tarihsel önemi büyük. Lemmings GTA yaratıcılarının adlarını duyurdukları oyundu. Özünde birbirinden şapşal bir grup yeşil saçlı cüceyi A noktasından B noktasına yönlendirmeyi içeriyordu, yani öyle deşici bir hikayesi falan yoktu. Ama sonuçta Angry Birds’ün de yoktu. Emojilerin de yok. Hollywood nezdinde iş görecek bir animasyon için tek ihtiyaç duyulan şey, görsel olarak şirin karakterler. E Lemminglerden daha şirin mi olur?

 

2. Midnight Club

02 Midnight Club

Neyle kapışır: Fast & Furious

Vakti zamanında Need for Speed serisi de aynı istekle, yani Fast & Furious serisinin yarattığı pazarın ekmeğini yeme niyetiyle yola çıkmıştı. Pek de fena değildi açıkçası, ama sonra devamı gelmedi. Hazır Furious serisi milyar doları cebe atıp çekime başlarken, ondan estetik olarak daha şık Midnight Club neden pastadan dilim almasın? Güzel bir sanat yönetimiyle, seyretmesi çok güzel bir şehir filmi de çıkar içinden.

 

3. Duke Nukem

03 Duke Nukem

Neyle kapışır: Deadpool

Deadpool tam bir sene önce şu sıralar çıkıp, var olduğu janra kaka atarak nasıl müthiş bir janra işi olabileceğini cümle aleme gösterdi, değil mi? E öyleyse belki de video oyun filmlerinin de ihtiyacı olan budur? Çekin Duke Nukem filmini, gerçekten buna gönül koymuş üç dört kişi bulup koyun projenin merkezine. Çok bir bütçeye de gerek yok, bütün film boyunca oyun uyarlamalarına gömüp, uzaylıların üzerine işesin Duke. En azından ben bir bilet alırım yani…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.