Machinima neredeyse video oyunlarıyla yaşıt bir mefhum. Olay, 80’larda oyunları kıran hacker’ların arkalarında küçük animasyonlar bırakması ile başladı. O animasyonları elbette oyunun içindeki grafiklerle yapıyorlardı. Sonra yavaş yavaş oyun içi olanakları tanıyarak da çekilen machinimalar sardı dört bir yanı. Oradan da bugünlere geldik. Bugün inanılmaz bir özgürlük ve şahlanma var machinima alanında.

Bakınız, Rusya’da ne yapmışlar. James Cameron’ın muhteşem filmi, hepimizin en çok ağladığı finaller listesine kafadan giren Terminator 2: Judgment Day‘i almış, komple Grand Theft Auto V içerisinde baştan çekmişler. Henüz bitmemiş bir proje, ancak, son zamanlarda üst üste gelen gariplikler abidesi Terminatör filmleri tadınızı kaçırdıysa da şöyle klasiği farklı bir seviyeden yaşamak istiyorsanız, alın, buyurun.

https://www.youtube.com/watch?v=BjhHKzPOck8

Dürüst olmak gerekirse işin “oha neler yapmışlar” ötesinde izlenebilirliği über yüksek değil. Elbette medyumumuz GTA V olduğu için kamera açıları, panlar, bakışlar, çekimler biraz külüstür. Ancak, projenin arkasındaki Kramer’s Media‘nın emeğini takdir etmek için bile açıp izlenmesi gerekiyor. Ha bu arada yalan olmasın, kendine has enteresan bir kıymeti de var işin. Zira GTA V’in görsel lisanı, T2’nin genel kaidesine uyumlu bir şekilde resmedilmiş. Bir bakıp çıkmak için ideal.

Bu arada “Terminatör serisine ne oldu bu kadar be?” diyenler için; Genisys büyük plot twist’i fragmanda açık edildiği ve genel olarak çok da “eh?” bir film olduğu için gişede büyük çuvalladı. Akabinde önce Genisys için geliştirildiği duyurulan devam projeleri hunharca yakıldı. Ardından da bir Terminatör hayranının başına gelebilecek en güzel şey oldu, Cameron tekrar dümene oturdu. Şu an da işte o cepheden haber bekliyoruz. Gelene kadar, GTA V cover’ı burada.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.