Marvel filmleri giderek sinema sektöründekiler için bir turnusol kâğıdına dönüştü. Büyük yönetmenler, yapımcılar ve oyuncular Marvel filmleri hakkında yorumlar yaparak bu filmleri, sinema anlayışlarını açıklamak için birer referans noktası olarak kullanmaya başladı. The Boys, Invincible, Preacher ve hatta bu sene gelecek olan bir Ninja Kaplumbağalar filminin yapımcısı olan Seth Rogen da Total Film’e verdiği röportaj sırasında Marvel filmlerine değindi. Bu filmleri çocuklara yönelik bulduğunu söyleyen Rogen, yine de Marvel filmleri olmasaydı The Boys dizisinin olamayacağını belirtti.

Seth Rogen
Seth Rogen

Seth Rogen uzun zamandır hayatımızda olan çok yönlü bir figür. Genellikle oynadığı komedi filmleriyle bilinir ama bundan çok daha fazlasıdır. Hatta kamera önüne geçtiği son film, Steven Spielberg’ün The Fabelmans filmiydi. Bunların yanı sıra yukarda saydığımız çizgi roman uyarlamalarının da yapımcılarından ve bazen senaristlerinden biri olan Rogen, kalkıp da Marvel filmleri çocuklar için dedi. Francis Ford Coppola veya Martin Scorsese gibi isimlerin bunu demesi; polemik yaratmakla birlikte, çok da şaşılacak bir şey değilken Seth Rogen gibi, çizgi roman türünün sevdalısı olduğu aşikâr birinin bunu söylemesi ilgi çekici. Gerçi şunun altını çizelim: Seth Rogen, diğerleri kadar ofansif değildi; “Kevin Feige harika biri, çalıştırdığı film yapımcılar harika insanlar ama yaptıkları filmler bana hitap etmiyor.” tarzında konuşarak, bir nezaket çerçevesi çizmiş oldu. Hatta arkasından; “Avengers gibi bir yapım olmasaydı The Boys olmazdı veya ilgi çekici olmazdı, bunun da farkındayım” dedi. Bunun da arkasından; “Elimizde iki ayrı alana bölünmüş olarak görsel-işitsel eğlencelerin ve sinemanın olduğunu, bunlardan birinin finansal hakimiyetinin diğerini marjinalleştirmesinden korktuğunu” söyledi.

Kendini sol kanattan biri olarak tanımlayan Rogen, politik duruşunu sakınmayan bir aktivist olarak biliniyor. Yapımcılığını yaptığı işlerde de tüm ağırlığı ve derinliğiyle ele alınan konular bunu ortaya koyacak nitelikte. Tam bu yüzden onun Marvel filmleri hakkındaki yorumları bize daha yapıcı ve daha içten geliyor. Siz onun bu yorumu hakkında ne düşünüyorsunuz, The Boys’a sebep olduğu için Avengers’a teşekkür etmeli miyiz?

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.