Netflix’in içinde herkese göre bir şeyler olmasına bayılıyorum. Gerçekten, dikkatli bir biçimde bakarsanız muhtemelen küçük yeğeninizin de çok kopacağı şeyler var, dedenize de izletebileceğiniz bir dizi var, sevgilinizle kol kola seyredebileceğiniz işler de var, akşam ışıklar karardığında tüketilmesi için yaratılmış hikayeler de var. Ki yani, Netflix’in üçüncü parti işlerinden söz etmiyoruz bile, sadece kendi yaptıkları dizilerde böyle bir çeşitlilik söz konusu.

Bir de, elbette, bu nişliği aşanlar var. Mesela Love, güzel bir diziydi, seveni de oldu, sevmeyeni de. Judd Apatow tarzı çıplak gerçek komedileri sevenler çok sevdi, sevmeyenler bakmadı. Hakeza The Get Down, biraz rap sevmek bekledi izleyicilerinden. Bunlar iyi, ama niş dizilerdi. Bir de bunların üstünde bir yerde duranlar var: Daredevil gibi, Narcos gibi, Stranger Things gibi. İşte bizce, bu “Netflix’teki herkesin izlediği” işler listesine eklenecek son cengaver adım adım yaklaşıyor: The Crown. Kendisi en son, bir tematik fragman da çıkartmış.

Bunun adına “tematik” fragman demeleri epey iyi olmuş bu arada, zira izlerken ilk defa dizinin tam olarak ne üzerine olacağını çözdüm. Daha önceki fragmanlar, tahtı yeni devralmış genç Elizabeth’in kocasıyla yaşadığı sürtüşmeleri konu alacak gibi gösteriyordu diziyi. Ancak bu fragman daha net konuşuyor. Görebildiğimiz kadarıyla esas mesele, genç bir Elizabeth ile yaşlı bir Churchill’in ilişkisi üzerine. Ki bu da akla yatıyor, zira dizinin yaratıcısı Peter Morgan’ın en meşhur işi The Queen de aynı kraliçenin başka bir başbakan, Blair ile ilişkisini konu alıyordu.

The Crown da zaten, Morgan’ın bir konsept oyunundan uyarlanmış ve ilerisinde de bir konsept dizi olarak ilerleyecek. Morgan vakti zamanında, The Audience adlı bir oyun yazmış, merkezine de II. Elizabeth’in ilk tahta çıktığı andan, günümüze kadar beraber çalıştığı bütün başbakanlarla tanışma hikayesini koymuştu. The Crown da sezon sezon bunu yapacak. Yani ilk sezon Churchill, dizinin –garantilenen- ikinci sezonu da herhalde Anthony Eden ile olan ilişkisine odaklanacak. Bizce güzel fikir, siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.