Paylaşılmış evren mefhumları iyi, hoş, şeker… Bize de doyasıya film izleme olanağı veriyorlar ama, sanırım biraz büyüme sancıları da yaşıyorlar ister istemez. Onların nasıl yönetileceğine dair tekil ve kabul edilmiş bir bakış açısı yok. Örneğin işin Marvel tarafında, net bir hiyerarşi söz konusu. En tepede Kevin Feige var, ve onun tepesinde o kadar kimse olsun istemediler ki, Marvel Studios’u, Marvel Entertainment’tan kopartıp, direkt Disney’ye bağladılar.

Başkaları işi başka şekillerde yapıyor. Örneğin Paramount, Transformers ve Hasbro evrenlerinin her biri için, bulabildiği en şekilli film, çizgi roman ve dizi yazarlarını bir odaya toplayıp birer beyin takımı oluşturdu. Fox, X-filmler için Simon Kinberg ve Bryan Singer’dan oluşan bir ekibe güveniyor. Bir de Warner Bros. tarafı var. Onlar daha ziyade komiteyle, eski Hollywood stüdyosu yöntemiyle yürütmeye çalışıyorlar bu işi. Onlarınki de bir yöntem, ama sanıyoruz, yönetmenleri biraz zorluyor.

TheFlash
Zira en son gelen habere göre, DC Extended Universe resmi olarak üçüncü yönetmen kaybını yaşadı, dördüncüsünün de eli kulağında. Hatırlayacaksınız, daha önce bir defa Wonder Woman filmi yönetmen değiştirmiş, Breaking Bad’in yönetmeni Michelle MacLaren gitmiş, Monster’ın yönetmeni Patty Jenkins dümeni devralmıştı. Ardından da The Flash için görevlendirilen Phil Lord & Christopher Miller ikilisi yoğunluktan projenin yönetmenlik ayağından çekilmiş, yerine Seth Grahame-Smith gelmişti… E şimdi Grahame-Smith’e de elveda dedik, ve dedikodulara göre Aquaman’in yönetmeni James Wan da ayrılmanın eşiğinde.

Aquaman istihbaratı sağlam mı bilmiyoruz, ama Grahame-Smith’in ayrılma sebebi, MacLaren ile aynı duruyor: Kreatif farklılıklar. Paylaşılmış evrenlerin böyle bir problemi var, çünkü bireysel sinemacılar, hikayelerini istedikleri yere çekmeden önce büyük resmi bozmadığından emin olmak zorundalar. Bu da belli ki, bazı yönetmenleri rahatsız ediyor. Ant-Man öznelinde, Edgar Wright’ı ettiği gibi. Bu yaşanmış ve daha da sık yaşanacak bir durum, mesele ise bunu yönetebilmekte yatıyor. Peki o hâlde, hangi yöntem bunu idare etmek için en doğrusu? Orası muallak.

Sizin yorumlarınız da bizimki kadar kıymetli. Sizce bu paylaşılmış evren meselesini idare için, saydığımız ekollerden hangisi en mantıklı? Tek kişilik Feige ekolü mü, beyin takımı oluşturmalı Paramount ekolü mü, çift başlı Fox ekolü mü, yoksa komite usulü, eski stüdyo mantığı çalışan Warner ekolü mü? Yorumlara yazın!  

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.