Bu senenin en büyük sorularından çoğuna cevap aldık. Ultron nasıl olacak diye merak ediyorduk; sinemaseverler olarak göbekten ikiye bölündük; film de gişe olarak selefinin gerisinde kaldı. DCEU ne yöne gidecek diyorduk, Suicide Squad ve Batman v. Superman fragmanları mest etti. Gişeler az çok yerli yerine oturdu, diziler geldi geçti, sezonlar yaşandı… Geriye tek bir şey kaldı. Bütün sene bitti, herkes her şeyi unuttu; soluğumuzu tuttuk 17 Aralık’ı bekliyoruz. Star Wars: The Force Awakens’ı bekliyoruz.

Burada mühim olan şöyle bir soru vardı kafamızda: Gişede ne yapacak Force Awakens? Tamam, illa ki milyar barajını geçecek. Orası zaten yüzde iki milyon! IMAX’in ilk gün satışları zaten önceki rekorlara 6.5 kat bastı. Ön satışa sunulan biletler büyük çoğunlukla tükendi. Mesele zaten Disney’nin kazancı da değil; zira dondan suya, çerezden Google’a kadar her yere lisanslandı Star Wars. Disney filme yatırdığı parayı geçin, George Lucas’a saydığı 4.5 milyar doları dahi çıkarmış olabilir yani şu dakika itibariyle. Merak ettiğimiz şey o değil. Merakımız, gişe rakamının ne kadar olacağı, sene sonunda şu an itibarlye Jurassic World’ün başını çektiği en çok izlenen filmler listesine nereden gireceği. Ve bu konuda, eğitimli bir tahmin geldi en sonunda. Geldi ama, baya aklımızı da başımızdan çıkartarak geldi!

Star Wars Kylo Ren

FBR & Co şirketi için çalışan bir analist, Star Wars: The Force Awakens’ın gişesiyle ilgili eldeki veriler ve yapılan araştırmalara dayanarak bir çıkarım yaptı. The Hollywood Reporter’ın yaptığı bu çıkarıma göre filmin ilk haftasonunda 185 ile 200 milyon dolar arası bir başlangıç yapması bekleniyor. Bu sadece Amerika için beklenen bir rakam. Analist, genelde büyük Aralık filmlerinin ömürleri boyunca giriş haftasonundaki rakamı beşe katladıklarını söylüyor. Yani filmin sadece ABD gişesinde 1 milyar dolar rakamına ulaşması beklenmekte.

Peki yurtdışı? Bu tip blockbuster filmlerde, FBR & Co analisti Barton Crockett (ki adamın ismi zaten Star Wars karakteri gibiymiş) genelde yurtdışı gişesinin, ABD gişesinden 2.5 kat fazla olduğunu bunun da çok şaşmadığını dile getiriyor. Bu da Star Wars: The Force Awakens, yurtdışında 2.5 milyar dolar gişe elde edecek demek. Toplam? Toplamda bu 3.5 milyar dolarlık bir gişeye tekabül ediyor ki, şu an gelmiş geçmiş en çok izlenen film olan Avatar’ın 2.5 milyar dolar bandında olduğunu hatırlarsak, Force Awakens efsane bir rekor kıracak demek. Valla ne yalan söyleyeyim, kocaman analist bunu dediyse, bana laf düşmez. Ama ben yine de şaşkın bir temkin içerisindeyim. Yani olur mu lan? Olabilir mi harbiden ya? Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.