Merhaba aile dramı severler. Bu yazımızda içinde fantastik ögeler bulundurmasa da aileydi, kız arkadaştı, evdeki hayvanınızdı… bu kişilerle birlikte rahatlıkla izleyebileceğiniz bir film olan, Türkçe’ye “Kıyamet Günü” adıyla çevrilen filmimizden bahsedeceğim. Oldukça da iyi yapacağım.

İster işte çalışın, ister okulda, hatta herhangi bir yerde çalışmasa da insanın bazen tatile ihtiyacı olur. Filmdeki ailemiz de tam bu durumdadır; Günlük hayatlarından biraz uzaklaşmak isteyen bol çocuklu ailemiz, soluğu Tayland’da alır. Filmin yaklaşık ilk 15 dakikası bu aileyi tanıyarak ve onlardan oldukça hoşlanarak geçiyor. Sonra da işin tam anlamıyla “suyu” çıkıyor.

theimpossible_wave

Her şey yolunda giderken, ailemiz kendini tatile kaptırmışken etraf sallanmaya başlıyor. Derken filmin ana konusu oluşturan felaket olan tsunami ile karşılaşıyoruz. Birden, çok hızlı ve çok ölümcül bir şekilde. Tabii sadece aileyi değil çok büyük bir parçayı vuruyor tsunami. Kesinlike görülmeye değer sahneler de işte tam bu noktada devreye giriyor; yıkılan yerler, insanların çırpınışları, az önce içinde oynadığımız suyun bir anda ölümcül bir sıvıya dönüşmesi. Gerçekten de ince ince yapılan detaylarıyla film, kendini gösteriyor.

Filmin başrollerini Naomi Watts ve Ewan McGregor paylaşıyorlar. Çok tatlı bir çift olmuşlar. Ewan daha o zamanlar genç, kendisinin daha jedi olmadan önceki günleri. Biraz kabiliyetsiz ama sevimli babamız. Naomi (Maria) ise daha otoriter, aileyi toparlayan anne rolünde. Evin bıcırıkları rollerinde ise Tom Holland, Samuel Joslin ve Oaklee Pendergast’ı izlemekteyiz. Kendi adıma hepsinin oyunculuklarından memnunum. Bence herkes üstüne düşen görevi yapmış, gerekli olan duyguyu vermişler.

Yönetmenimiz J.A. Bayona. Kendisini övmek isterdim ama en iyisi bunu, filmi izledikten sonra kendiniz yapın.

 

Genel olarak filmin odak noktası tsunaminin insanları hazırlıksız yakalaması ve sonrasında gelişen olaylar. Tsunamide -diğer bir çok felakette olduğu gibi- sadece hayatta kalmak yetmiyor, sonrasında da hayatta kalmayı sürdürmek gerekiyor ki bu gerçekten de çok zor. Hele ki hazırlıksız yakalanmış ve aile bireyleriniz gözünüzün önünde sular tarafından sürüklenip götürülüyorsa…buna dayanamak neredeyse imkansız.

2012 Yılı yapımı olan filmimiz güzel bir dram örneği ve kendisi 114 dakika sürüyor. IMDb puanı ise 7.6, bence de çok doğru bir puanlama olmuş. Hayatta kalma savaşını zombiydi, uzaylıydı, biyolojik savaşlardı gibi şeyler olmadan izlemek için çok iyi bir seçim. Rahatlıkla ialeyle izlenir bazı noktalarda göz pınarları zorlanabilir. Drama isteyenler için bu haftanın doğru seçimi diyor ve yazımı noktalıyorum.

Sular geldiğinde mümkün olan en yüksek yerde, bütün aileniz ve sevdiklerinizle beraber olmanız dileğiyle.

Author

Lisans bitti, yüksek lisans bitti, askerlik bitti ama yazmaya ve FRP'ye olan ilgisi bir türlü bitmedi. Tam bir Frp tutkunu, hoş sohbet, biraz umursamaz biraz da tembel. Nerede kötü adam varsa onu sever. İyilikten hoşlanmayan bir süper kahraman. Bir Batman değil ama bir Robin. İzini bulmak için Facebook'a Seçkin Özcan yazmanız yeterli. Face'i var, sohbet için. Bir de artık kızılı var.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.