Üzerimizden bir Batman günü geçti. Her tarafta Batman hediyeleri dağıtıldı, insanlar Batman Cosplay’ı yaptılar, gezdiler, eğlendiler. Ancak birisi de çıkıp demedi ki Batman nasıl Batman oldu? Tek başına mıydı bunca zaman? Evet, kendisi baya zengin, dünyanın en detektifi olabilecek kadar zeki ama sonuçta ortada ona her türlü destek olan bir Robin kavramı var. Zamanı gelmişken o zaman göz ardı edilen kahraman(lar)ımız’ı tanıyalım

Dick Grayson

Robin_Dick_Grayson

Dick Grayson’ın hikayesi hepimizin en çok aşina olduğu Robin hikayesidir. Talihsizliği sadece adıyla sınırlı kalmayan, ailesiyle beraber akrobatlık yaptığı sirke yapılan mafya baskısınında anne ve babasının ölümüne şahit olan Dick Grayson, Bruce Wayne tarafından evlat edinilir. Bruce, Dick’in yaşadığı duygularla empati yapabildiğinden onu bir nevi kurtarmak ister ve Dick’i isminin birincisi olarak Robin yapar ve 75 yıllık bir serüven başlar.

Dick; zeki, çevik ve ahlaklı olarak Robinlik kariyerinde hızla yükselir. Ek iş olarak Teen Titans’a liderlik eder. Ancak yaş geçtikçe Batman olmak ve ya ona benzemek istemediğini fark eder. Küçük çapta bir ergen krizi sırasında “sen benim babam değilsin” atarını yapar ve işi bırakır. Artık Robin gitmiştir ve yerine Nightwing gelmiştir.

GalleryComics_1920x1080_20141203_NTWv2_1_Cvr_5465055abb5c33.76797616

Bruce Wayne yerine geçecek kişi olarak hep Dick’i görmüştür fakat o hiçbir zaman Batman olmak istemez. Ancak hangimizin hayatta hep istediği oluyor? Batman kostümünü birden fazla giymek zorunda kalan Dick, tüm bunlara ek olarak kendi Robin’ini yetiştirmek durumunda bile kalır. Büyük lokma ye ama büyük söz söyleme demişler.

Gündüzleri gerçek anlamda detektiflik yaparken akşamları Nightwing olarak suçla savaşan Dick’i kendisine ait çok eğlenceli bir serisi de vardır. Dick Grayson bir çok Batman animasyonunda görmekle beraber Joel Schumacher imzalı Batman Forever ve Batman & Robinde de izleyebiliriz.

 

Jason Todd death-jason-todd-robin-105936.png

Yakın zamanda Batman’i Batman Yapan 10 Muhteşem Çizgi roman videosunda da bahsettiğimiz gibi en ikonik Robin olan Jason Todd’un hikayesi Batmobil’in tekerleklerini çalması sırasında Bruce ile kesişir. O anda bu çocuğun adam olacağını anlayan Bruce onu yarasa kanatlarının altına alır ve Robin olarak yetiştirmeye başlar. İsminin ikinci Robin böyle doğar.

Annesini aramasıyla gelişen olaylar sırasında yolu Jokerle kesişen Jason’ın kaderi halk oylamasıyla belirlenir. Joker levyeyle genç arkadaşımıza ağız burun dalar, sakat bırakır; üzerine de içinde bulunduğu depoyu patlatarak Robin’i öldürür. Bu olay sonunda Batman’de oluşan vicdan azabı ve paranoyaklığı tahmin edersiniz. Kısaca Robin öldükten sonra Batman için hiç bir şey eskisi gibi olmaz.

New 52 evreninde bir şekilde geri gelen Jason Todd’un hafızası Lazarus Pit sayesinde geri gelir. Pit’in bariz yan etkilerine Joker’in hala yaşadığını görmesi eklenince Jason kafayı sıyırır ve Red Hood olarak geri döner ve başta söylediğimiz gibi DC evreninin bence en ikonik karakteri olur.

2092337-j2

2010 yapımı Under the Red Hood’da Jason Todd hikayesi muhteşem bir şekilde anlatılmaktadır. Başlı başına güzel olan hikayeye Bruce Greenwood, Neil Patrick Harris ve Jensen Ackles’ın seslendirmesi de eklenince ortaya en iyi Batman animasyonlarından biri çıkar. Özellikle finalinde içi burkulmayan bizden değildir.

batman-v-superman-joker-hint.png

Batman vs Superman’ın fragmanında gördüğümüz kostümün sahibinin de Jason Todd olma ihtimalinin yüksek olduğunu da hatırlatmamız lazım.

 

Tim Drake

Robin_Tim_Drake_0101

Tim Drake farklı bir Robin portresi çizer. Ne kendisi Dick gibi akrobatik yeteneklere sahiptir ne de Jason gibi sokakta büyümenin getirdiği kavgacılığı vardır. Tim, Batmanle yarışıcak kadar zekidir ve bu onu bazı zamanlarda Batman’dan daha iyi bir detektif yapar. Yok artık derseniz kanıt olarak küçük yaşta gittiği sirkteki mafya baskınını takiben gelişen olaylardan (!) Batman ve Robin’in kimliğini çözmüş olmasını gösterebiliriz. Jason Todd öldükten sonra boşalan Robin koltuğu için gider Bruce Wayne ile konuşur. Ben o pozisyona talibim isterseniz bir çay içebiliriz der. Fakat Bruce Jason’ın ölümünden dolayı hala kendini sorumlu hisseder ve yanaşmaz yeni bir Robin almaya.

Başta anne ve babasının ölümünden bahsetmediğimiz için ailesi hayatta zannettiniz değil mi? Tabi ki yanıldınız. Robin olmasının kırkı çıkmadan annesi ölür. Babası bir süre daha hayatta kalsa da sonra Captain Bumerang tarafından öldürülür. Kendisi Bruce Wayne öldükten ve Dick Grayson Batman olduktan sonra hayatına Red Robin olarak devam eder.

Red_Robin_Tim_Drake-12

Kendi serisine kavuşan ilk Robin sayılan Tim Drake yaklaşık 20 yıl boyunca işini layığıyla yapmıştır. Ayrıca kendisinin şu anki güncel Batman Beyond olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

 

Stephanie Brown

Robin_Stephanie_Brown_0006

Spoiler adıyla Gotham suçlularından olan babasının planını bozan bir kahramanken Batman ve Tim Drake olan Robin’e kesişen Stephanie, Tim’in istifası sonucu 4. Robin olarak göreve başlar. Ancak emir komuta zincirinde sorun yaşadığı için Batman tarafından kovulur. Kendini affettirmek adına Gotham’ın tüm suçlularını bir araya toplamak gibi bir salaklık yapar ve sonucunda feci derecede yaralanır. İnsanlar onun öldüğünü düşünürken o Violet olarak eski tarzına geri döner. Yolu bu arada o zamanki Batgirl olan Cassandra Cain ile kesişir ve onun ve Barbara Gordon’ın iknasıyla Batgirl olarak yoluna devam eder

stephanie-brown-batgirl-suit

Dip Not: Kendisinin Tim Drake’den olman evlatlık verdiği bir çocuğu bulunmakta. İleride bir gün Robin olma ihtimali çok yüksek. Demedi demeyin.

 

Damian Wayne

3999309-damian

Jason Todd’u yanında yavru kedi gibi gösteren bir karakter olan Damian, Bruce Wayne ve Talia al Ghul’un aşkının ortak meyvesi. Psikopat dedesi tarafında yetiştirilen ve kendisi de küçük bir psikopat olan Damian, Batman’ın sınırlarını en çok zorlayan karakter olmuştur. Kendisinin Tim Drake’e ağız burun dalıp, “Robin’lik benim sen kim oluyorsun it” demişliği vardır. Ancak karakter gelişimini acısından çok eğlenceli bir Robin olduğunu da söylemek gerekir. Lakin kendisinin bu megalomanlıktan, Gotham için kendisini feda edebilme raddesine geldiğini de hatırlatalım. Ayrıca her an karanlık tarafa geçebilecekmiş gibi durması bir gerginlik yaratmıyor da değil.

 

Carrie Kelley

TDKR2_27348

Batman severler tarafından taşlanmayacaksam şunu soylemem gerekir. Frank Miller’dan gercekten hiç haz etmem. Kişisel olarak sevmediğimden yazdığı hikayeleri de sevemiyorum. Belki bu yüzden hiçbir zaman Carrie Kelley’i sevemedim. Birebir Robin özentisi olan bu arkadaşın yolu artık emekli olup Ayvalık’a taşınması gereken Batman’le kesişir ve pazardan aldığı Robin kostumuyle Robin’lik yapmaya başlar. Kendisinin tek önemli noktası Batman tarihindeki ilk kadın Robin olmasıdır.

 

Helena Wayne

LJbBQTl

Selina Kyle ve Bruce Wayne’ın kızı olan Helena Wayne’in Robin olduğu bir alternatif evren hikayesi mevcut. Orjinalinde Huntress olan Helena Batman ile baraber çalışırsa daha verimli olacağını düşünür ve Robin olmak ister. Fakat Huntresslikten kalan saldırganlık ve öldürmek konusunda problemi olmayışı Robinlikten kovulmasında yol açar.

 

Robin John Blake

John_Blake-1

Teknik olarak bir Robin olmayan ancak biraz Nolan torpili biraz da Joseph Gordon-Levitt sevgisiyle listeye giren John Blake; ilk adının Robin olması ve polislik yapmasından dolayı Dick Grayson, sokaklarda yetişen bir yetim olmasından dolayı Jason Todd ve Batman’in kimliğine tek başına çözmesinden dolayı Tim Drake’in bileşkesiyle oluşan bir karakter. Diğer bir deyişle Nolan’ın Robinlere çaktığı bir selam…

Author

Midichlorian puanı tutmasına rağmen ailesi zamanında Coruscant'a yollamadığından mühendis olmuş bir nerd hero. Her türlü mecrada: @anicrg

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.