Richard Ayoade’yi muhtemelen pek çoğunuz tanıyorsunuz. 2006 ve 2010 yılları arasında The IT Crowd dizisinde Maurice Moss karakterini başarıyla oynayan İngiliz aktörden geçtiğimiz günkü Cambridge Footlights mezunları listemizde kısaca bahsetmiştik. Kendisi öncelikli olarak bir komedyen; ama tek meziyeti bu değil. Ayoade aynı zamanda bir yazar, iki adet ödüllü uzun metraj film çekmiş bir yönetmen, ha bir de; boş zamanlarında rock müzik videoları çekiyor.

Geçmiş işlerinden bir bukle sunalım mı?

Buyurun!

 

1. Yeah Yeah Yeahs – Heads Will Roll

Tersten gidiyoruz. Ayoade’nin 2009’da yönettiği Heads Will Roll videosunda göreceğiniz bazı nitelikleri aklınızda tutun. Heads Will Roll esasında grubun performansına odaklı bir videoya sahip; ancak videoda çok enteresan bir detay var. Bir kurt adam, videonun ortasında dönüşüm geçirip etraftaki insanları parçalamaya başlıyor. Tabii parçaladıkça kan yerine konfeti fırlıyor. Performans odağı, düşük bütçelere yaratıcı çözümler, tekil bir estetik. Bunları not ettik mi? Tamam, bir sonraki videoya geçelim.

 

2. Arctic Monkeys – Crying Lightning

Performans odağı. Düşük bütçelere yaratıcı çözümler. Tekil bir estetik. İki video dışarıdan bakıldığında birbirinden kilometrelerce uzak gözüküyor ama aslında aynı sütunlara dayanıyorlar. Bu videoda özel olarak etkileyici olan şeyse şüphesiz renk değişimleri. Çok basit bir video aslında bu bakımdan. Ama basitliği sizi neredeyse hipnotize ediyor.  Biraz daha kompleks bir şeyler izleme modundaysanız da, buyurun, şöyle alalım.

 

3. Kasabian – Vlad the Impaler

Evet evet, baştan netleştirelim: Bu videoda gördüğünüz kişi The IT Crowd’da Richmond‘ı oynayan –ve kendisi de bir bakıma rockstar olan– Noel Fielding. Fielding ve Ayoade’nin yolu IT Crowd ve bu video haricinde başka yerlerde de kesişti daha önce; Big Fat Quiz, Travel Man, Garth Marenghi… Fielding, Kasabian ekibiyle de arkadaş bu arada. Hatta bu videodaki rolünü 2014 Glastonbury’de sahnede de tekrar etti. Böyle bir arkadaş zinciri var yani dünyada. Evet.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.