Bilen bilir Amerika’da talk show, özellikle de gece geç saatlerde yapılan ve adına “Late Night Talk Show” denilen şey ciddi bir iştir. Yani bizdeki gibi “Cuma Okan’ı, cumartesi’de Beyaz’ı izlerim”den biraz daha farklı. Talk show’lar haftada dört ve ya beş gün yayınlanır, burada reyting için en baba kanallar birbirleriyle kapışırlar, zira yapılan anketlerde Amerika’nın güncel haberleri bu programlar aracılığıyla aldığı ortaya konulmuştur.

Bu geçtiğimiz bir kaç yıl, Jay Leno’nun bu alanın en marka ismi Tonight Show’dan ayrılması ile başlayan süreçte; yerine önce Conan’ın gelmesi ve akabinde Leno’nun dümene geri geçmesi; sonra da pozisyonun Jimmy Fallon’a bırakılmasıyla birlikte çok hareketli Late Night savaşları yaşandı. Bu süreçte pek çok taze kan bu arenaya çıktı. Seth Meyers, Jimmy Fallon ve James Corden gibi isimler yerlerine alıştıktan sonra geriye sadece efsane isim Dave Letterman’ın koltuğu bırakmasından sonra CBS’in Late Show’unun başına geçeceği açıklanan Stephen Colbert kalmıştı, ki kendisi salı günü itibariyle yeni programının galasını yapmış bulunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=zu7guD3rp6o

Bilmeyen varsa kısa bir özet geçeyim, Stephen Colbert -benim gözümdeki- kariyerine “Daily Show”da günlük muhabirlerden biri olarak başlamış, ki özellikle Steve Carrell’le birlikteki skeçlerine ekstra göz atmanızı öneririm, sonrasında benim geç bulup erken kaybettiğim “Colbert Report”la kankası Jon Stewart’ı gece şovlarının tahtından indirmeyi başarmış ve bu başarısıyla şu an talk show’ların en önemli iki markasından biri olan “Late Show”un koltuğunu hakederek kazanmış bir zat-ı muhterem. Kendisi son derece sert ve korkusuz mizahının yanında bağıra bağıra olmasa da özden geek olan bir kişi. Zaten eski dekorunda da, şimdiki dekorunda da bir Captain America kalkanı bulunmasıyla da bunu belli ediyor. Daha fazla detayı internetten videolarını falan izleyip edinebilir, kaçırdığınız zamanlara dert yanabilirsiniz.

Peki bu yeni şovu nasıl? Şu anda sadece ilk bölümünü izlemiş bulunmaktayım, haliyle bu tip şovların oturmasının biraz zaman alacağını, Conan’ın da ilk bir kaç sene komik olmadığını falan hatırlayarak okuyun lütfen kalan kısmı. Çok büyük bir beklentim olması sebebiyle tatmin olmadım açıkçası. Önceki şovundan farklı olarak bir karakter oynamamasının zorluklarını yaşıyor gibi. Ne zaman ki o eski tarzına bürünüyor Stephen, o zaman şov da renkleniyor. Ne zaman klasik bir şeyler yapmaya çalışıyor, şov o zaman sınıfta kalıyor. İlk bölüm özelinde mizah dozajının biraz altta kaldığını söyleyebilirim. Daha afilli ve heybetli bir giriş yapabilirdi kanımca.

https://www.youtube.com/watch?v=qly5Ik55vxM

Müzikal ortağı John Baptist ve Stay Human fena gözükmüyor. Evet bir “Roots” havasına sahip değil henüz ama bu işin altından başarıyla kalkabilecek gibi duruyor. Colbert’in konuklarla iletişim konusunda da sıkıntı yaşamadığını, zorlu iki konuğu (George Clooney ve Jeb Bush) olmasına rağmen eğlenceli sohbetler ortaya koymayı başardığını söyleyebiliriz. Clooney’nin skeçleri süper olmasa da eğlenceliydi. Politik kimliğini kaybetmemiş olmasıyla da, Comedy Central’ın diğer kanallara kıyasla üstün olduğu o özelliği buraya taşımasını bir artı olarak ekleyebiliriz.

Sonuç olarak beklentilerin altında kalsa da potansiyele sahip, yeni ortamına alıştıkça açılacağını ve ciddi bir rakip olarak bu arenada kendine yer bulabileceğini şimdiden söyleyebiliriz. Bizden biri olması ve “Colbert Report”a hörmetten hepinizi bu deli adamı takip etmeye ve eğlenceli akşamlar geçirmeye davet ederim.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.