Bakın, bu sitede kaç kez “yeniden yapımlar çok kötüdür” veya minvali bir cümle duydunuz? Çoktur, değil mi? Genel olarak yeni bir fikir, orijinal bir esintidense, kütük gibi eskiden yapılanın cilalı versiyonunu görmekten pek haz etmeyiz. Ama bunların istisnaları vardır. Bazen, bazı yeniden yapımlar o kadar heyecan verici aktörlere, o kadar heyecan verici bir senariste, yönetmene, görüntü yönetmenine ve hatta bestekara sahip olurlar ki, her şeyi unutursunuz. Elinzideki film bir yeniden yapımın yeniden yapımı olsa dahi.

Gerçekten, The Magnificent Seven, aynı adlı 1960 filminin yeniden yapımı, ki kendisi de Akira Kurosawa’nın tarihin en önemli filmlerinden biri addedilen 1954 tarihli Seven Samurai‘ının yeniden yapımıydı. Bu bir kere kırmızı alarm olması gereken bir bilgi. Efsane bir filmin, efsane yeniden yapımının tekrar çekimi, nasıl efsane olabilir; bu durumun imkansızlığını anlatmak için yirmi farklı atasözü falan var. 

Ama işte, projenin başında Antoine Fuqua var bir kere. Training Day, Southpaw gibi filmlerin yönetmeni. Yetmedi mi? Senaryoyu yazanlardan biri Nic Pizzolatto. True Detective’in yaratıcısı yani. Yetmedi mi? Filmin görüntü yönetmenliğini Training Day, Kingdom, Avatar gibi filmlerle ödüller kazanan Mauro Fiore yapıyor. Yetmedi mi? Müziklerin altında Star Trek II‘den, Titanic‘e kadar onlarca efsane filme hayat veren, ama kendisi geçtiğimiz sene vefat eden James Horner’ın imzası olacak; ölmeden önce yaptığı son iş olarak. Her yeri buram buram efsane yani.

Ama bütün bunlar da yetmediyse, bir de kadroyu sayalım yani size, iyice dibiniz düşsün. Denzel Washington (Flight), Chris Pratt (Guardians of the Galaxy), Ethan Hawke (Boyhood), Vincent D’Onofrio (Daredevil), Lee Byung-hun (Terminator: Genisys), Matt Bomer (The Normal Heart), Vinnie Jones (Snatch)… Ay yani, bir de bütün bunların üstüne fragman da dev gaz, çünkü öyle; elbette ki öyle! Bakın, henüz filmin Türkiye vizyon tarihi belli değil. ABD için 23 Eylül 2016 tarihi belirlenmiş. Eğer bizde de 2016’da çıkacaksa, çok net konuşuyorum, tüm diğer filmleri silip, 2016’nın en merakla beklenen filmleri listemde tepeleri zorlar bu. Siz ne yaptınız abiler ve ablalarım, hayırdır bu ne be?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.