Belki 10 yıldır elektrik faturası, telefon faturası öder seviyede bir içselleştirmeyle açık tuttuğu World of Warcraft hesabının ücretini ödeyen bir insan olarak objektif yaklaşamıyorumdur, ama bana bu yaz çıkacak Warcraft filminde çok özel bir şey var gibi geliyor. Bunun bir kısmı, elbette arkasındaki yönetmene yönelik itimadım. Duncan Jones Moon ve Source Code sonrası bende dev bir kredi oluşturdu; kendisinin onulmaz bir Warcraft hayranı olması da bu krediyi genişletiyor elbette.

Ama bundan öte bir şey var Warcraft filminde. Aktörlerle, efetklerle, aksiyon sekanslarıyla açıklanacak bir şey değil; Metzen ve ekürisinin Blizzard’da yıllardır –ilk başlarda çok da farkında olmadan, ama üçüncü oyunda tespitini net bir şekilde yaparak– geliştirdiği ve Warcraft evrenini komple muadillerinden ayıran bir şey, filmi de benzer kulvarda koşan işlerden başka bir yere koyuyor. Bu şey de, filmin iki tarafın da perspektifini anlattığı bir fantastik savaş filmi olması. 

Dikkat ettiyseniz işin Sargeras kısmına girmiyorum, hani oynamayan vardır, canını yakmayayım ama, evet, filmin konu aldığı meselede kimin nerede durduğu belli. Ama oraya sonlarda gelinecek ve belki de bu filmde –filmin alt isminin The Beginning olmasından da yola çıkarsak- çok değinilmeyecek bile. Ama film savaşı iki taraftan da kahramanlar yerleştirerek anlatacak ve bu benim dev ilgimi çekiyor. Çünkü kendi WoW tecrübelerimden biliyorum, iki haklı ve haksız yanları olan tarafın mücadelesini izleyip, tarafını kendin seçmek, hikayecinin sana “al haklı olan bu” demesinden çok daha anlamlı bir şey.

Son fragman da işte buna delalet. İlk fragman işin daha ork perspektifini anlatıyordu –ki, iknası daha zor olanlar onlar, o yüzden ilk başta onlara yüklenmeleri doğal-, bu fragman da işin insan perspektifini anlatıyor. Ve iki fragmandır da, çekirdekte bu iki ırkın olacağını ısrarla görüyoruz. Gnomlar, Elfler, Cüceler, Goblinler ve benzeri yok. Bu Warcraft’ın başlangıcı. Orcs vs. Humans. Ve inanın sırf bunu tespit etti diye dahi filme beklentim şimdiden tavan vaziyette. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.