Son zamanlarda medya ve dağıtım sektörünü farklı aşamalarında takip edenler, enteresan bir geleneğin doğmakta olduğun fark etmişlerdir: non-marketing. Müzik dünyası, özellikle de Amerikan hip-hop ve R&B dünyası bunu büyük bir aşkla benimsemiş hâlde. Beyoncé, Jay-Z, Eminem, Kendrick Lamar gibi koca koca isimlerin albümleri öncesinde devasa tanıtım kampanyaları olmadan dan diye çıkıyor, bu dan diye çıkmanın şaşkınlığı üzerinden pazarlama açığını kapatıyorlar. Yüzde yüz çalışmayan, ama izlemesi ilginç olan bir taktik bu.

Bu taktik işte çizgi roman dünyasına da sıçrıyor. Ancak, bu sıçrayış hep dijital çizgi romanlara münhasırdı bugüne kadar. Yarın, matbu çizgi roman satan dükkanlar envanterlerinde Image Comics ve Skybound’dan sürpriz bir yeni seri bulacaklar; böylece fiziksel çizgi romanların dünyası da non-marketing ile tanışmış olacak. Peki bu yeni seri, kilimcinin kör oğlu bağımsız bir yaratıcıdan mı geliyor? Image’in hürmeten iş yaptığı bir isim mi var arkasında?

Hayır arkadaşlar Walking Dead’in yaratıcısı Robert Kirkman, Walking Dead dizisinin patronu Scott M. Gimple, Batman Inc ile Nameless’ın çizerleri Chris Burnham ve Nathan Fairbairn var bu projenin arkasında.

die-die-die

Elimizde henüz çok fazla bilgi yok, fakat tam bir all-star kadro tarafından üretilmekte olan çizgi romanımızın adı Die! Die! Die! olacak. Sırf kapağına bakınca bile insanın zaten kafasında bir fikir oluşuyor; yetmezse de zaten alt yazı açıklıyor: Kana bulanmış, kurşunlarla delik deşik edilmiş, ultra şiddetli bir karmaşa bu. Peki o alt yazının altındaki şey ne? İşte onun da Hilary Clinton olduğu iddia ediliyor.

Teoriler de buradan peydah oluyor. Die! Die! Die! Hilary Clinton’ın başkanlık yarışını kaybetmediği bir alternatif evrende geçiyor. Bundan sonrasını ben eğitimli işkembeme dayanarak uyduruyorum: Trump, kaybı hazmedemediği için takipçilerini galeyana getirip bir İç Savaş başlangıcına sebep oluyor. Kirkman ve saz arkadaşları da sonrasında gelişen olayları ultraşiddet ve kana bulayıp anlatıyor. Doğruysam, madalyamı verirsiniz. Yanlışsam da yarın göreceğiz.

Siz ne diyorsunuz bu yeni çizgi romana? Heyecan? Var, yok? Yorumlara yazın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.