Netflix’in içinde bulunduğumuz yıl tamamlanmadan önce yayınlayacağı The Witcher dizisi için hype trenine binmeye hazır mısınız? Değilseniz de ne yapalım, ben uzun zaman önce bir kırlangıcın peşine takılıp binmiş bulundum ve sizi de yanımda götürmeye bayağı bir niyetliyim.

Uyarı: Okuyacak olduğunuz yazıda serinin kitapları ve yer yer oyunları hakkında ufacık spoilerlar bulunabilir ancak bunlar, diziyi izleme zevkinizin önüne geçmeyecek şekilde özenle ayarlanacaktır. Ayrıca yazı dizimiz boyunca bahsi geçtikçe Cirilla’ya yönelteceğim iltifatlardan da – tıpkı yeşil gözleri gibi – yalnızca kendisi sorumludur.

Yazı dizimizin ilk dörtlüsünü, tanıtım filminde bizlere gösterilen mekânlar ve bu mekânlarla bağlantılı karakterlere ayırıyorum. Sonrasına da artık birlikte bakarız dedim.

Cintra

cintra_map

Cintra yahut Kadim Dil’deki ismiyle Xin’trea, büyük Yaruga Nehri’nin güneyinde yer alan krallıklardan biridir. En şanlı dönemini Kraliçe Calanthe ile yaşayan bu krallık, tanıtım filminde gösterilen yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Cintra’nın ambleminde yer alan gök mavisi üzerindeki üç altın aslan, Kraliçe Calanthe’ye verilen Cintra’nın Dişi Aslanı lakabını açıklıyor.

Tanıtım filminde gördüğümüz, Geralt ve Kirpi Duny’nin de içerisinde bulunduğu kavgalı şölen sahnesi ile askerlerin iki yana dizildiği, bir nevi törenin icra edildiğini düşündüğümüz taht odası Calanthe’nin hüküm sürdüğü Cintra Sarayı’nda yer alıyor. Bunun dışında tanıtımdaki büyük savaş sahnesi de yine Cintra, Kraliçe Calanthe ve dünya tatlısı Cirilla’yı oldukça ilgilendiriyor.

Krallığın komşuları arasında Sodden, Brugge ve Nilfgaard yönetimi altında bulunan Nazair var. Bu bakımdan Cintra, Nilfgaard İmparatorluğu ve onların Kuzey’e hükmedebilmesi için de oldukça önemli bir konumu olan bir krallık. Şöyle ki, kitaplarda da büyük bir öneme sahip olan ve Kuzey Krallıkları’nın en uzun nehri olarak geçen Yaruga, birbiriyle uzun süredir gerek hükümdarlarının arasındaki kan bağı, gerekse de dış tehditlere karşı durmak için yapılan anlaşmalar nedeniyle ittifak arasında bulunan Cintra, Sodden ve Brugge’nin etrafından akıyor. Bu nedenle Nilfgaard’ın içerilere ilerleyebilmesi için Yaruga’yı geçmesi elzem.

69167893_493054814815138_8033146451011424813_n

Nehir, kendi başına debisi ve büyüklüğüyle bir engelken, çevresindeki düşmanlarla birleşince bu durum Nilfgaard’ı olduğundan da zor bir konuma sokacağı için, Nilfgaard’ın yapabileceği en gerekli hamle de hâliyle Yaruga kıyılarını kendisi için güvenli bir hâle getirmek oluyor. Söz konusu düşmanların arasında yenilmesi en zor olanı, daha doğru bir ifadeyle Kuzey ittifakını bütün hâlde tutan en büyük parçası ise Kadim Kan ile olan bağlantıları sebebiyle Cintra.

Spoiler’a girmemek için bu kısmı daha detaylı anlatmayacağım ancak Nilfgaard İmparatoru’nun Cirilla’ya olan takıntısı, büyük oranda Cintra’nın az önce anlatmaya çalıştığım özellikleriyle alakalı. Hikâyemizdeki hemen her şey, insanlığa ihsan edilen en büyük lütuf Cirilla ile başlayıp büyük ihtimalle bizim en büyük çaresizliğimiz Cirilla ile de son bulacağı için, Cintra’nın önemini anlayabilmek gerekiyor.

Cintra, monarşiyle yönetilen bir krallık ve her ne kadar kadınlar da tahtın varisi olabilseler de gelenekler, evli bir kadının saltanat sürmesine izin vermiyor. Dolayısıyla kraliçenin evlendiği kişi, doğrudan kral kabul ediliyor. Buna ek olarak eğer bir kraliçenin kızı var ancak hiç erkek varisi yoksa prensesin evlendiği kişi de yine hüküm süren kraliçenin ölümünü beklemeden doğrudan kral kabul ediliyor. Bu bilgiler de ilk sezonda izleyeceğimiz karakterler olan Kraliçe Calanthe, Pavetta, Duny, Skelligeli Eist Tuirseach ve elbette Cirilla açısından oldukça önemli. Aslına bakarsanız Cintra ve Cintra’nın hükümdarlık yasaları Cirilla açısından önemli olduğu için, Büyücü loncası ve Nilfgaard başta olmak üzere aklınıza gelebilecek bütün krallıklar için de önemli diyebiliriz.

Kraliçe Calanthe

royal family of cintra

Tam ismiyle Calanthe Fiona Riannon, Cintra’nın Dişi Aslanı yahut Kadim Dil’deki hâliyle Ard Rhena (Ulu Kraliçe) isimleriyle de bilinen Cintra’nın ünlü hükümdarıdır. Dizide Jodhi May tarafından canlandırılan Calanthe, prenses Pavetta’nın annesi, Cirilla’nın ise büyükannesidir. Zümrüt yeşili gözlerini ortaya çıkartacak giysileri ve en az gözleri kadar parlak olan zümrütleri kuşanmasıyla dikkatleri cezp etmektedir.  Ayrıca hem Son Dilek’ten hem de üçüncü oyundan hatırlayabileceğiniz Crach an Craite, evlilik yoluyla kendisinin yeğeni olmaktadır.

Güzelliği ve cesaretiyle dört bir yana nam salan, savaşlarda ordusunun başına geçerek askerleriyle birlikte savaşan bir kraliçedir. Bunu destekleyen bir sahneyi, tanıtım filminde görüyoruz. Kraliçe Calanthe ayrıca tebaası tarafından bilge ve adaletli bir yönetici olarak tanınıyor. Ek olarak Geralt’a sorarsanız, size, kendisinin bunların yanında inatçı ve yeri gelince de fazlasıyla gaddar bir kadın olabildiğini de söyleyecektir. Umarım Calanthe’nin bu özellikleriyle birlikte resmedildiğini görebiliriz dizide, zira öbür türlü Cirilla’ya sadece güzelliğini ve lider bir kadın olma cesaretini miras bırakmış olduğu gibi bir yanlış anlaşılma yaşanabilir.

Henüz on dört yaşındayken, babasının ölümünden sonra Cintra tahtına oturan Calanthe, Kral Dagorad ve Kraliçe Adalia’nın tek çocuğudur. On beş yaşında Nazair’e karşı kazandığı zafer ile birlikte Cintra’nın Dişi Aslanı lakabını almıştır.

008-jodhi-may

İlk evliliğini on yedi yaşında Salm dükü Roegner ile yapan Calanthe’yi bu evliliğe götüren yolun bayağı bir çetrefilli olduğunu söylememiz gerekiyor. İlk olarak Calanthe, ne ilk evliliğinde ne de ikinci evliliğinde, evlenmek için çok istekli olan bir kadın değil. O, gücüne düşkün, yer yer kibirli ve kontrolcü, yetkilerini paylaşmak istemeyen bir kadın. Ancak Cintra monarşisi, daha önce bahsettiğim gibi evlendiği zaman, evlendiği adamın kral, yani asıl otorite kabul edileceğini söylüyor.

Tıpkı gerçek dünyamızda da aynıyla var olduğunu bildiğimiz şekliyle Kıta’nın Kuzeyli halkları arasında da bir kadının tek başına hükümdar olması çok hoş karşılanmıyor, bu yüzden evlilik yapması gerektiği kendisine sürekli hatırlatılıyor ve bir yerden sonra hâliyle bu durum da Calanthe’nin üzerinde bir baskı oluşturuyor. Fakat kendisi evlenmeyi kabul etse de bu sefer uygun bir aday bulunamıyor çünkü Calanthe’nin uzaktan kuzeni Meve (Lirya ve Rivya Kraliçesi) ile uygunsuz bir ilişki yaşadığına yönelik dedikoduların yayılması söz konusu. Bu çetrefilli yolun sonunda ise Calanthe, oldukça yakışıklı bir adam olan Roegner ile tanışıyor ve Roegner, kendisi için büyük bir adım olacak olan bu evliliği, ensest ve homoseksüellik ima eden söz konusu dedikoduların gerçekliğiyle ilgilenmeden kabul ediyor.

Evliliklerinden iki yıl sonra ise bu evlilik, kızları Pavetta’nın doğumuyla taçlandırılıyor. Kral Roegner ve Calanthe’nin evliliği, Roegner’in zehirli dumana maruz kalarak ölmesi nedeniyle son buluyor. Kitapta söylediği şekliyle Calanthe, Roegner’i çok sevmiş, yani bu evlilik tamamıyla formalite veya dedikodular için bir paravan arayışı değilmiş. En azından bu açıdan Calanthe hakkındaki dedikoduların doğru olmadığını söyleyebiliriz. Öte yandan Roegner’in ölmeden önce başlarına açtığı işler düşünüldüğünde, Calanthe keşke Roegner’i bu denli sevmeseymiş ve evlenmeseymiş diyorum.

Kocasının ölümünden sonra Calanthe bir kez daha tek başına Cintra’yı yönetmeye başlıyor ve tekrar evlenmek istemiyor. Bu durum, prenses Pavetta on beş yaşına varana kadar, yani geleneklere göre evlenme yaşı gelene kadar sürüyor. Bu da Calanthe için bir başka baskı unsuruna dönüşüyor çünkü Cintra geleneklerine göre daha önce de açıkladığımız gibi eğer Calanthe evlenmezse, Pavetta’nın evlendiği kişi, Calanthe’nin yerine Cintra tahtına geçecek.

jodhi may - queen calanthe

Buradan sonrasını dizide hem de daha ilk sezonda izleyeceğiz çünkü ilk sezona kaynaklık eden Son Dilek’in bir hikâyesinde, Pavetta’nın on beşinci yaş gününde geçen olaylar işleniyor. Bu sebeple Kraliçe Calanthe’nin ikinci evliliğini kiminle yaptığını, Cintra’nın tahtına kimin geçtiğini ve daha fazlasını yazmıyorum. Sadece hoş bir bilgi olsun diye üçüncü oyunun Beauclair’de geçen eklentisinde Geralt’ın turnuvaya katılırken tercih etmek durumunda kaldığı isimlerden biri olan Fourhournlu Ravix’in, bu hikâyeden geldiğini söylemiş olayım, belki dikkatini çekmeyenleriniz vardır.

Cintra hem serideki politik olayları etkilemesi hem de Geralt’ın Cirilla ile olan kader bağının oluştuğu yer olması bakımından önemli bir mekân; Kraliçe Calanthe de Cirilla’nın kendisinden izler taşıması bakımından önemli bir karakter. Umuyorum ki ilk sezonda bu mekâna ve karakterlere iyi bir yatırım yapılmıştır ve her şey çok güzel olur.

Cintra ve Dişi Aslanı sizlerin de ilgisini cezp etti mi? Konuyla ilgili söylemek istediğiniz başka şeyler veya sonraki yazılar için merak ettiğiniz, şunu da yaz dediğiniz şeyler var mıdır? Sizden haberler bekliyorum!

Kaynaklar
  • Andrej Sapkowski, Son Dilek, çev. Regaip Minareci, Pegasus Yayınları, 2016.
  • Andrej Sapkowski, Elflerin Kanı, çev. Regaip Minareci, Pegasus Yayınları, 2017.
  • Calanthe
  • Cintra

———————————————————–

The Witcher Hype Treni’nin Tüm Yazıları

Aretuza ve Tissaia de Vries

Brokilon ve Dryadlar

Blaviken ve Stregobor

Fareçuval Kimdir?

Istredd Kimdir?

Triss Merigold Kimdir?

Jaskier Kimdir?

Yeni Görseller

Bölüm İsimleri

Fringilla Vigo Kimdir?

Renfri Kimdir?

Cahir Kimdir?

Kıta Haritası

Vilgefortz Kimdir?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

1 Comment

  1. Ya dizinin ilk bölümünde calanthe teslim olmamak için intihar etmedimi büyücü ölmedimi ciri kaçtı calanthenin yanındaki eşi ölmedimi bu nedir biri beni aydınlatsın ???

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.