The Witcher cephesinden sunulan yeni içeriklerden önce hatırlarsanız dizinin ilk sezonunda göreceğimiz karakterleri, dizi başlayana kadar tanımak için tren kompartımanımıza davet ediyorduk. Yeni görselleri ve açığa çıkartılan bölüm isimlerini geride bıraktığımıza göre Hype Treni’miz olağan seyrine geri dönebilir.

Bu seferki konuğumuz, son yayınlanan The Witcher tanıtım filminde de kendisini eylem hâlinde gördüğümüz genç ama oldukça zeki, hırslı ve hileli yönlendirmeler yapmaya meyilli bir büyücü olacak.

Uyarı: Okuyacak olduğunuz yazıda serinin kitapları ve yer yer oyunları hakkında ufacık spoiler’lar bulunabilir ancak bunlar, diziyi izleme zevkinizin önüne geçmeyecek şekilde özenle ayarlanacaktır.

Fringillla Vigo Kimdir?

fringilla vigo - mimi ndiweni

The Witcher serisinin özellikle son kitabında büyük bir rol oynayan Fringilla, Kıta’nın siyasi durumuyla olan temasları aracılığıyla tanıdığımız, Nilfgaardlı bir büyücü olarak karşımıza çıkıyor. Son kitaba gelene kadar aslında onun Triss’ten yahut başka diğer büyücülerden daha az etkisi bulunan bir yan karakter olduğunu düşünmemiz için pek çok sebebimiz var ancak seri bittiğinde, önceki kitaplarda arada sırada göründüğü anlarda aslında hikâyenin seyri açısından kritik yönlendirmelerde bulunduğunu anlıyoruz.

Bu açıdan Fringilla’nın kitap serisini de aşıp üçüncü oyunun hikâyesinin şekillenmesine de büyük katkıları bulunuyor diyebiliriz. Yayınlanan son tanıtım filminde de bu durumun diziye de yansıtılacağını gösteren sahneler mevcut. O hâlde ben de elimden geldiğince Netflix’in The Witcher uyarlamasında Mimi Ndiweni’nin canlandıracak olduğu Fringilla’yı tanıtmaya ve hikâyeyle bağını anlatmaya çalışacağım.

Soylu Kökler

anna henrietta - the witcher - gwent

Nilfgaarlı büyücünün Kıta siyasetine teması aslında çok temel bir noktadan geliyor; kan bağı. Fringilla Vigo, Toussaint Düşesi Anna Henrietta’nın ikinci dereceden kuzeni. Kraliyet söz konusu olduğunda aile bağları karışıktır ve çoğunlukla da çabucak değişmeye meyillidir, bilirsiniz. Bir gün krallığın ikinci sıradaki adayından bahsedersiniz, birkaç yıl içerisinde ağabeyi beş tane erkek çocuk yapar ve adayınız altıncı sıraya geriler. On yıl daha geçer, ağabeyin çocuklarının da erkek çocukları olur, bir anda adayınız kraliyet sıralamasında sonlarda bulur kendisini. Bu bakımdan Fringilla’nın durumunda olduğu gibi bir düşesin hem de ikinci dereceden kuzeni olmak çok da önemli gelmeyebilir. Fakat düşesin birinci dereceden kuzeninin kim olduğu, işleri değiştirebilir.

Toussaint, bütün Kıta’yı fethetmeye ve siyah güneşli flaması altına almaya yeminli Nilfgaard İmparatorluğu’nun özerk bir dükalığı mahiyeti taşıyor. The Witcher evreninde Kıta’nın her yanı Nilfgaard işgaliyle burun buruna gelip alev alev yanarken, Toussaint’takiler güneş ve yağmuru dengeli alan elverişli volkanik toprakları, bu topraklarda yetişen lezzetli üzümleri ve bu üzümlerden yaptıkları pahalı şarapları ile hayatlarına devam edebiliyorlar. Çünkü Toussaint, doğanın kutsamasına ermiş Nilfgaard’a bağlı özerk bir bölge olmanın yanında, Nilfgaard İmparatoru’nun birinci dereceden kuzeni düşes Anna Henrietta tarafından yönetililiyor. Yani tam olarak kaçıncı dereceden olduğu net olmasa bile -muhtemelen çok uzak bir derece- Fringilla’nın, Anna Henrietta üzerinden Nilfgaard İmparatoru ile akrabalığı var.

Siyasi Telaşlar

assire var anahid

Büyücülük yolunda ilerlemeyi seçen Fringilla’nın, bir danışman ve temsilci olarak Nilfgaard İmparatorluk sarayında kendisine yer bulmuş olması bizleri şaşırtmıyor. Fakat Fringilla siyasetle bağını bu kadarcık bir noktada tutup tatmin olabilecek bir kadın değil. Bu yüzden daha fazla söz hakkına ve kontrole sahip olabileceği yerlerde de bulunmak için elinden geleni yapıyor.

Nilfgaard’da geçirdiği yıllarda, kendisi gibi Nilfgaardlı diğer bir büyücü olan Assire var Anaid ile birlikte çalışıyor. Assire var Anaid, diğer tüm büyücü kadınların aksine görünüşüne özenmeyen ve dikkat etmeyen bir kadın. Bu da aslında Nilfgaard’da bulunmasına oldukça uygun çünkü Nilfgaardlılar görünüşleri için süreki çaba sarf eden büyücülerin yüzeysel olduklarını düşünüyorlar. İkilinin, görünüşleri üzerine yaptıkları konuşmalar onları biraz da olsa yakınlaştırıyor ve bu sohbetlerden birinde Assire, Fringilla’ya Kıta’nın kaderini değiştirmekte etkili olacak bir büyücü topluluğuna katılmayı teklif ediyor.

Doğal bir zarafeti, yeşil gözleri ve çok kısa kesilmiş simsiyah saçlarıyla tanımlanan Fringilla, Büyücü Locası’na katılan ilk büyücülerin arasında yer alıyor. Böylece Fringilla, önce Yennefer’in sonra da Geralt’ın hikâyelerine bağlanmış oluyor. Buradan sonra olanları, Fringilla’nın ikilinin kaderine ve Kıta’nın siyasi durumuna nasıl etki edeceğini dizide izleyeceğiz.

Romantik Temaslar

fringilla - geralt

Yennefer ile Fringilla’nın yollarının nasıl kesiştiğini, dizide yer alacak olan olayları çok fazla açık etmeden anlatmayı başardım sanırım. Her ikisi de aynı meslek grubunda olan ve yine her ikisi de farklı şekillerde Kıta siyasetinin odağında yer alan bu iki güçlü kadın, Loca vesilesiyle tanışıyorlar.

Ancak iki kadının ortaklıkları bunlarla sınırlı değil. Romantik tercihlerinde de adı Geralt olan bir ortak noktaları daha var. Buraları da muhtemelen dizide izleyeceğiz ancak hem üçüncü oyunda bahsi geçtiği hem de izlememize daha en az bir dört sezon olduğu için herhangi bir bilgiyi açık ettiğimi düşünmüyorum. İkilinin ilişkisinin nasıl başlayıp nasıl devam ettiğini ise diziye yahut kitapları okumak isteyenler varsa onlara bırakalım. Sadece şurada Triss’ten de bahsederken değindiğim gibi, Fringilla ve Geralt ilişkisi, Geralt ve Triss ilişkisinden daha fazla aşk üçgeni potansiyeli taşıyor diyeyim.

Üçüncü Oyun

fringilla vigo

The Witcher 3: Wild Hunt’ın başında yana döne Yennefer’i arayan Geralt, onu, Nilfgaard İmparatoru ile sıkı fıkı ilişkiler içerisinde buluyordu. Daha sonradan öğrendiğimize göre çeşitli spoilerlar sebebiyle bitik durumdaki Yennefer’in gücünü kazanmasına yardımcı olan imparatorun ta kendisi ve Yennefer ile yaptığı anlaşmalarmış.

Oyunun sonlarına doğru ise Yennefer’den, Fringilla’nın imparatorun bir esiri olarak tutulduğunu öğreniyor ve onu kurtarmaya gidiyoruz. Yennefer, eski bir iyiliğin karşılığı vermek ve daha da önemlisi yeni bir iyilik istemek için imparatora anlaşmalarını hatırlatarak Fringilla’nın serbest bırakılmasını sağlıyor.

İmparatorun neden uzaktan da olsa akrabalık bağı bulunan birini hapse attırdığı ise hem dizide hem de oyunlarda gördüklerimizle alakalı spoilerlar barındırıyor. Ancak imparatorun diğer devlet yöneticilerinin aksine – öhm Radovid öhm – büyücüleri bulduğu yerde kazığa oturtmak yerine biat etmelerini isteyerek kendi yararına kullanmaktan yana olduğunu söylersek çok da spoiler olmayacaktır.

Böylece bir Hype Treni’nin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarım Fringilla Vigo’nun hikâyedeki yerini anlatabilmek bakımından açıklayıcı bir yazı olmuştur. Hype Treni, bir sonraki hafta pazartesi, başka bir The Witcher karakteriyle yoluna devam edecek. O vakte kadar sizler de kimleri merak ettiğinizi, kimler hakkında okumak istediğinizi veya Fringilla ile ilgili düşüncelerinizi iletmekten geri durmayın!

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.