Hatırlar mısınız bilmem geçtiğimiz mart ayında sizlere Critical Role ekibinin başlattığı bir Kickstarter kampanyasından bahsetmiştim. Birlikte oynadıkları ilk uzun soluklu D&D macerasını animasyon dizisine çevirmek isteyen Critical Role ekibi hayranlarından destek istemiş, hayranlar da onları kırmayıp küçük bir Kickstarter rekoru kırmışlardı. Küçük dediğime bakmayın, yedi yüz elli bin dolar olarak belirledikleri hedefi sadece bir saat içerisinde geçen bu kampanya, sonlandığında on bir milyon dolar gibi bir rakama ulaşmıştı. Hepimiz on bölümlük harika bir Legend of Vox Machina dizisi için heyecanlıyken pek sevgili ekibimiz bize mükemmel bir haber verdi ve Amazon Prime’ın bir değil tam iki sezon Legend of Vox Machina ısmarladığını duyurdu!

c99fe79501

Critical Role ekibi gerçekten çok farklı bir grup. Dünyanın en garip fikrini ortaya atıyorlar ama bunu o kadar büyük bir samimiyet ve ciddiyetle yapıyorlar ki bir anda arkalarında büyük bir kitle oluşturuyorlar. Hani birkaç yıl öncesine kadar artık neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir kültürün ön saflarına geçip her hafta mükemmel bir D&D oyunu oynayıp bir de bu oyunu animasyon dizisi haline getirmek, gerçekten birçoğumuzun hayallerinde bile olamayacak bir başarı. Öte yandan bu hayallerini diğer insanlara aktarmak, onların da hayali haline getirmek bambaşka bir başarı.

Critical Role’un bu başarısı geçtiğimiz mart ayında başlattıkları Kickstarter kampanyasında bir kez daha kanıtlandı ve hedeflediklerinden kat be kat daha büyük bir bütçe ile Legend of Vox Machina animasyon dizisi için çalışmalara başladılar. Biz gelecek on bölüm için göbek atıyorduk ki birkaç gün önce resmi Kickstarter hesabından bir açıklama geldi ve Amazon’un, diziyi Amazon Prime için satın aldığı açıklandı. Bu açıklamaya göre başlangıçta bizim on bölüm diye sevindiğimiz ilk sezona iki bölüm daha eklenerek on iki bölüm olacak ve tıpkı ilk sezon gibi on iki bölümden oluşacak ikinci bir sezon gelecek. Böylelikle biz de on değil toplamda yirmi dört bölüm Vox Machina izlemiş olacağız!

Yani haberin neresine sevineyim, hangi tarafına mutlu olayım gerçekten bilemiyorum. Şu hayatta sevdiğiniz, desteklediğiniz insanların gerçekten bir şeyler başardığını görmekten daha güzel bir şey var mı bilmiyorum. Gerçi söz konusu Critical Role üyeleri olunca “başarı” çok yavan bir kelime kalıyor ama… Yine de onların bu kadar tutkulu oldukları bir projenin böylesine büyük bir başarı elde etmesi gerçekten beni inanılmaz mutlu ediyor.

079Thordak

Öte yandan aslında bu başarı biraz da biz geeklerin başarısı. 90’lı yıllarda oynayanların geek, nerd gibi aşağılayıcı kelimelere maruz kaldığı D&D oyunundan baz alınan bir animasyon dizisinin, şimdilerde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon tarafından satın alması bence çok büyük bir başarı hikâyesi. Hani eğer şimdiye kadar yapmadıysa Matt Mercer’ın çocukluğunda kendiyle dalga geçen insanların karşısına döner sandalye ile çıkıp “Hatırlar mısınız bir zamanlar fakir ama gururlu bir geek vardı?” diye çıkmaması, inanın onun güzel insanlığından. Gerçi bu cümle İngilizceye çevirilince anlamını yitirir zaten.

Bir diğer konu ise ben mart ayında Critical Role haberini yaparken Türkiye’de D&D’nin ne kadar az değer gördüğünden dem vurup sizlere, üzüntümden bahsetmiştim. Ama gelin görün ki o aydan sonra seyircilerin karşısında canlı olarak Podcastia oynandı, Ehvenişers için Reddit sayfaları açılıp teoriler kuruldu, biz de Geekyapar ekibi olarak sizlerle beraber interaktif bir D&D evreni kurduk! O haberden sonra aslında bizim de hayallerimiz gerçek oldu ve bir anlamda biz de Türkiye için büyük denebilecek şeyler başardık. O yüzden belki diyorum, hani belki bizim de bir gün animasyon dizimiz falan olur hı? Olmaz mı?

Sizlere bu güzel haberi verdikten sonra, Critical Role’un şimdilerde devam eden D&D macerası The Mighty Nein’a kaldığım yerden devam etmeye gidiyorum. Sizin de D&D’nin sonunda dünya üzerinde değer görmesi hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum. Yorumlara yazın, biraz Critical Role övelim sizinle!

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.