Tüm dünya üzerinde Amerikalılar kadar “X tuttu, başarı sonuçlar getirdi; benzer seviyede sonuçlar gelmeyene kadar sistematik olarak X yapmaya devam edeceğiz” mantığıyla hayat idame ettiren bir kültür daha yok. Gerçekten, başarılı olmuş herhangi bir şeyin, hiçbir şekilde “doğru enerji, X faktörü, içgüdü” gibi konseptlerle özdeşlemesini kabullenemiyorlar. Neyin o başarıyı getirdiği tespit edilecek, sistemize edilecek ve başarı tekrarlanacak.

Bu sanayi için konuşuyorsak elbette mükemmel. Amerika’nın pek çok sektör ve endüstride dünya lideri olmasının sebebi bilfiil bu yaklaşım. Ancak sanat sepet işleri kovalıyorsanız, biraz mekanize edilemeyecek bir şeye, “tutku” dediğimiz şeye ihtiyaç duyuyorsunuz. Tutkuyu optimize edebilirsiniz, kanalize edebilirsiniz; ama sıfırdan yaratamazsınız ve en önemlisi, kolay kolay tekrar edemezsiniz. İşte biz bu taraflarda Disney’nin yeni Dumbo filminden o yüzden biraz umutsuzuz.

Danny DeVito

Disney’nin 2015 çıkışlı Cinderella ile göz kırpıp, geçen seneki büyük The Jungle Book başarısıyla iyice coştuğu, Beauty and the Beast ile ise iyiden iyiye sarmalayacağı “Eski animasyon klasikleri canlı çekelim” trendinin son halkası Dumbo. Yönetmenlik koltuğunda Tim Burton oturuyor. Henüz filmin net bir çıkış tarihi yok. Yazarı belli (Ehren Kruger, özgeçmişi pek parlak değil) Ancak, görünüşe bakılırsa, oyuncuları ufaktan netleşiyor.

Sirk sahibi Vandemere rolü epey sallantılı. Rol için şu ana kadar dört farklı aktörün adı geçti: Will Smith reddetti, Chris Pine pas geçti, Tom Hanks‘in programına uyduramadığı söyleniyor. Tim Burton da denilene göre an itibariyle Danny DeVito ile görüşüyor; bu da iki ustanın Batman Returns sonrası ilk defa bir araya gelmeleri demek. İşin aktris tarafında olay biraz daha net. Eva Green‘in sirkte çalışan bir cambaz olarak rol alacağı, imzaya yakın olduğu belirtiliyor. Bu da gayet doğal, son yıllarda iyi paslaşıyor Green ve Burton. Peki bunlar filme dair bir heyecan yaratıyor mu? Eh. Sizin yorumlar ne Muhit halkı, güzel geekler?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.