Tokyo – Kyoto Yolcusu Kalmasın!

Tokaido 17. yüzyılda Tokyo ve Kyoto arasında yapılan 500km’lik yolculuğa verilen isim. Bu yolculuk genellikle yürüyerek yapılırmış. Yolculuk sırasında durulabilecek 53 farklı nokta varmış.

pic1351507

Bu kısa tarihi bilgiden sonra oyunumuza geçebiliriz. Oyunun beni ilk cezbeden kısmı  tasarımı oldu. Genelde masa üstü oyunlarında bulunmayan sade bir tasarıma sahip Tokaido. Oyunda Tokyo ile Kyoto arasında yolculuk yapan karakterleri oynuyoruz.

 

Tokaido aslında çok basit bir oyun, Tokyo ve Kyoto arasında bir yolculuk yapıyoruz ve yolculuk sırasında duraklama yapacağımız noktaları seçiyoruz.  Tokaido’da zar yok, en sondaki oyuncu her zaman ilk oynuyor. Yol üzerine istediğiniz noktaya ilerlemekte özgürsünüz (tek sınırlama ortak duraklama noktası olan innler), ancak unutmayın, ne kadar uzağa giderseniz o kadar fazla nokta atlayacaksınız ( buda kaçırılmış fırsatlar demek).

pic1456304_lg

Oyuna başlamadan önce karakterlerden 2 tanesini rastgele seçiyorsunuz. Daha sonra bunlardan birini seçerek hangisiyle yolculuğunuzu yapacağınıza karar veriyorsunuz. Her karakterin oyuna başında aldığı para buna göre değişiyor.

 

Peki yolculuk sırasında neler yapabiliyoruz?

pic1456313_lg

Village (siyah): Burası bir nevi hediyelik eşya dükkanı. 3 kart seçip bunlardan istediklerinizi seçiyorsunuz. Eşyaların fiyatları 1 ila 3 para arasında değişiyor. Bunlardan birini almak zorunda değilsiniz (ama burada durmak için en az 1 altına ihtiyacınız var). Oyunda 4 farklı eşya var, yiyecekler, giyim-kuşam, hediyelik eşyalar ve sanat parçaları. Eşya toplarken her birinden farklı birer tane alarak aldığınız puanı arttırabiliyorsunuz (aşağıdaki şekilde). Bu şekilde en fazla 4’lü kombinasyon yapıp toplamda 16 puan alabiliyorsunuz. Oyun sonunda en çok eşya alan kişi 3 puan alıyor.

 

Farm: Oyunda para kazanabileceğiniz tek nokta. Girdiniz mi 3 altını kapıyorsunuz.

 

Temple (kırmızı): Bu kutsal tapınağa girip 1 ila 3 altın arasında bağışta bulanabiliyorsunuz (en az 1 altın bağışta bulunmak zorundasınız).  Bağışta bulunduğunuz her para için 1 puan alıyorsunuz. Oyun sonunda en çok bağışta bulunan oyuncu 10 puan, 2. 7 puan… şeklinde bonuslar kazanılıyor.

pic1456321_lg

Encounters  (pembe): Farklı insanlarla tanışıyorsunuz bunlar size bonuslar veriyor (para,  eşya vs). Oyun sonunda en çok insan toplayan kişi 3 puan alıyor.

 

Hot Spring (koyu turkuaz): 2 veya 3 puan veren kartlar çıkıyor. Oyunun sonunda en çok Hot Springs kartı sizdeyse bonus 3 puan kapıyorsunuz.

764c3fe0be3411e29a36f23c91709c91_1368714330

Panorama:  3 farklı manzara noktası var. Bu noktalara geldiğiniz o manzaralara ait parçaları alıyorsunuz. Bu manzaralardan en ufağı 3, ortanca olan 4, en büyük olansa 5 parçadan oluşuyor. Bu manzaraları ilk tamamlayana 3 puanlık bonus var!

pic1456312_lg

Ve son duraklama noktamız İnn (kırmızı): Burası oyundaki ortak duraklama noktamız. Hiç bir oyuncu herkes burada toplanmadan burayı geçemiyor. Burada oturup hep beraber yemek yiyoruz. Yemeklerin hepsi 6 puan veriyor. Ancak yemeklerin fiyatları 1 ila 3 altın arasında. İnn’e ilk giren kişi oyuncu sayısı +1 kart çekerek bu kartlardan istediğini alıyor. Yani ilk girdiğinizde 1 altın verip 6 puanı kapabilir ve arkadaşlarınıza daha kazık yemekleri bırakabilirsiniz. İnn’e girdiğinizde yemek yeme zorunluluğunuz yok ancak 6 puan hayli önemli. Oyun sonunda en pahalı yemekleri yemiş kişi 3 bonus puan kazanıyor.

 

Tokaido oynarken bir çok seçeneğiniz var. Bunları nasıl kullanacağınızı iyice hesaplamanız lazım, biraz ondan biraz ondan yapayım derseniz pek iyi puan toplayamıyorsunuz. Tabii tüm kurduğunuz planlar arkadaşlarınızın yaptığı hamlelerle yıkılabiliyor 🙂 Veya çektiğiniz kartlar bütçenizi aşarsa şişebiliyorsunuz. Oyundaki şans faktörü çok yüksek olmadığı için taktiksel kararlar vermeniz mümkün. Ama ne diyeyim aman aman oturup kafa patlatacak kadar da bir taktik işi yok. (ek paket seçeneklerinizi arttırarak bu konuda oyunu daha da geliştiriyor).

pic1613422

Oyuncu Sayısı: 2-5

Karmaşıklık Seviyesi: Kolay

Oynama Zamanı: 30-40 Dakika

Öğretme Zamanı: 5 Dakika

Puan: 9/10

Oyun oynamayan arkadaşlarınız / ailenizle oynayabileceğiniz, harika bir Japon temasına sahip, muhteşem tasarımlı tatlı bir oyun. Ek paketi alarak Tokaido’nun derinliğini artırmak mümkün (hatta şiddetle tavsiye ediyorum!).

Author

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

1 Comment

  1. ordaolmayanadam Reply

    uygun kargo bedeliyle alabileceğimiz bir yer biliyor musunuz?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.