Malumunuz, Orta Dünya ile ilgili bütün telif ve ticaret haklarını yöneten bir kurum var. Tolkien’in mirasçıları –yani, ailesi ile yakınları– tarafından idame ettirilen bu vakıf Tolkien Estate olarak geçiyor. Orta Dünya’da geçen her şeyden bu vakıf sorumlu, Tolkien’in ardında bıraktıklarını onlar yönetiyor. Bir süredir de Warner Bros. ile ciddi bir kavga içerisindeler.

Şöyle: Warner ile Tolkien Vakfı arasındaki ilk anlaşma 1969 tarihinde. Bu, ikili arasında sağlam bir mutabakatın sağlandığı son da tarih aynı zamanda. Ondan sonra iki kurum ölesiye çarpışıyorlar. 1969 anlaşması birkaç kez revize ediliyor, filmler çıktıktan sonra da kâr paylaşımı derdi oluyor. 2009’da iki kurum kâr paylaşımı konusunda bir ortak noktada buluşuyorlar. Ama kavga yine bitmiyor.

Lord of the Rings Slot

Bir gün Tolkien Vakfı’nın bir avukatı, Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Online Slot Oyunu için bir spam mail alıyor. Hafif bir araştırma sonucu bunun lisanslı olduğunu fark ediyor. Yalnız Vakıf – Warner arasındaki anlaşma dijital girişimleri kapsamıyor ve her birinin özel müzakere edilmesi gerekiyor. Vakıf bu yüzden Warner’a dava açıyor. Warner da “Kardeşim sizin yüzünüzden filmin promosyonunu bile doğru düzgün yapamadık, orijinal anlaşmada bunu kapsayacak taraflar var yaa” diyor. Bu yüzden de ver elini başlıyor yeni bir dava. Hem de baya sert, böyle ifade vermeli, anlaşmayı madde madde didiklemeli…

İşte en nihayetinde bu büyük kavga son bulmuş vaziyette. Olay mahkeme dışında, iki kurum arasında çözüldüğü için detayları tam olarak bilmiyoruz. Ancak Tolkien Vakfı’nın genel muhafazakar tavrı biraz kırılmış, Warner Bros’un “baramız nirde” tipi yaylımcı yaklaşımı da biraz örselenmiştir muhtemelen. Orta noktada bir yerde dursunlar, biz de Shadow of Mordor gibi oyunları oynamaya devam edelim yeter. Değil mi?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.