Sanal gerçeklik gözlüklerimizi takıp, dijital stüdyomuzda ellerimizle modellediğimiz sandalyeyi üç boyutlu yazıcıdan çıkartıp üzerine oturabildiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Vefat etmiş müzisyenlerin hologram formunda canlı performans vermesi artık cümlemize bayık geliyor. Evimizle konuşup, ses komutlarıyla perdeleri açıp kapayabiliyor ya da çiçekleri bir bilgisayara sulatabiliyoruz. Bütün bu esnada da düzenli olarak öğrenme yetisine sahip yapay zekalara bizim robot olmadığımızı ispatlama durumumuz var.

Yani gelecek geldi artık, bu çok net bir durum. Kendi kendini süren arabalar yolları arşınlıyor, cebimizde süper bilgisayarlar geziyor, Mars kolonisi için başvurular falan açılıyor. Çok sert bir şekilde bilimkurgunun içine düştük insanlık olarak ve bu artık başka alanlara da taşıyor. Hayatımız gibi, savaşlarımız da bilimkurgu olacak yakında. Mesela buyurun, Rus devleti baya baya stormtrooper dönemine geçiş yapıyor.

Komikli bir teknoloji sitesi değil, Russia Today‘de gördüğümüz habere göre Moskova’daki Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (MISIS) binasında tanıtılan bu zırhlar, içerisinde bir HUD bulunan kask ile askerlerin daha çok yük taşımasını ve bu esnada çevikliklerinden ödün vermemesini sağlayan dışiskeletten oluşuyor. Zırh ve kask kombinasyonunun tasarımı ise Rus devletine bu konuda düzenli olarak ürün sağlayan Hassas Makine İnşası İçin Merkezi Araştırma Enstitüsü adlı acayip organizasyona ait.

Bunu yapan tek devlet de Rusya değil. Anımsayacaksınız birkaç yıl önce Obama da kürüsüye çıkıp TALOS isimli bir projeyi “Iron Man yapıyoruz” diye duyurmuştu. Bütün bu projelerin farklı bilimkurgu ögeleriyle anılması da şaşırtıcı değil. Yıllardır bilimkurgu eserleri biliminsanlarına ilham verdi, vermeye de devam ediyor. Yalnız dürüst olmak gerekirse, bu tip Stormtrooper / Iron Man vari kostümler çok da uzun ömürlü olmayacaklar muhtemelen savaş alanlarında, zira savaşın robotizasyonuna çok uzak değiliz. Yine de, bakması epey havalı. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.