Bunu çok fazlasıyla dile getiriyorum ama, daha önceden sert çıkıştığım için bu seferki övgü dolu sözlerimin altını doldurmak adına bir daha belirtmem gerekiyor. Video oyunlarının “fragman” yapması bana pek anlamlı gelmiyor. Bunu da kelimenin her anlamıyla söylüyorum. Ne oyunu tanıtmak için isabetli bir karar, ne oyunu satın alıp almayacağınıza dair fikrinizi değiştirmek için yeterli bir veri, ne de genel olarak kaliteli. Öyle arafta kalmış, saçma sapan bir pratik gibi geliyor bana.

Tota

Bunun tek istisnası, bir şekilde oynanışta neler göreceğimizi aktarabilen videolar. Onlar da fragman olmuyorlar zaten ama, illa ki bir fragman şekline sokacaksak, Creative Assembly’nin yaptığı gibi adına “Motor-İçi Fragman” demek gerekiyor. Onlar da Total War: Warhammer için yayınladıkları son videoya bu adı vermişler. Ne de güzel yapmışlar, ne de güzel çekmişler, çünkü resmen heyecan yuvası, gaz küpü olmuş!

Video oyun içerisinde kendine özel savaşı olacak birkaç kahramandan biri olan Karl Franz‘ı konu alıyor. Warhammer evreni konusundaki lore bilgim korniş boyutunda olduğu için biraz wiki karıştırmak zorunda kaldım ve yanılıyorsam da yorumlarda beni düzeltin; ama anladığım kadarıyla videoya konu olan savaş zaten kitaplarda yeri olan Battle of the Black Fire Pass.

Hikayeye uygunluğunu çekirdek Warhammer hayranları zaten ölçeceklerdir. Ben sadece şunu söyleyeyim. Creative Assembly hiçbir zaman çirkin oyunlar yapan bir firma olmadı. Tüm Total War oyunları güzel gözükmüşlerdir bugüne kadar. Ama burada sadece güzel gözükmek yetmiyor. Aynı zamanda Warhammer oyunu gibi gözükmek mecburiyeti de vardı CA’nın omzunda. Onlar bu mecburiyeti çok net ve kolay bir biçimde taşımışlar. Benim gözüme her şey gayet Warhammer kokulu geliyor ve bilhassa o demigrifonlar girdiğinden beri, oyunu oynamak için resmen bekleyemiyorum. Bir an önce gelir inşallah!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.