Son dönemlerde film ve dizi dünyasında bir uyarlama furyasıdır, almış başını gidiyor. Özellikle de esaslı yazarların eserlerini durmak bilmeden ekrana uyarlamaları, inanılmaz derecede arttı cidden. Mesela Stephen King; adamın neredeyse her bir eseri, görsel dünyada biçem kazanmaya devam ediyor. Filmse film, diziyse dizi. Tutsun ya da tutmasın, mühim değil; hepsini bir bir uyarlıyorlar. Keza Neil Gaiman’ın da yarattığı her bir evren aynı şekilde nasibini alıyor bu furyadan. Özellikle de American Gods‘ın dizisiyle yakaladıkları başarı sonrası Good Omens‘i de uyarlayınca, sanıyorum ki Gaiman’ın hikayeciliğinin aslında iyi bir hazine olduğunun farkına vardılar -ki kendisinin daha önceden katkı sağladığı dizi bölümlerini falan saymıyorum bile.

Gün geçmesin ki Netflix de bu furyadan etkilenip yepyeni bir projeye daha el atmasın… Gerek muazzam, gerek de kötü işlerle en azından ortalama bir seyirci kitlesini elinde rahatça tutan orijinal Netflix içeriklerine şimdi de bir yenisi eklenecek. Üstelik öyle böyle bir proje de değil ha, koskoca Sandman‘den bahsediyoruz. Evet, sıkı durun Sandman geekleri, Netflix’e kanlı canlı dizi geliyor!

screen-shot-2015-06-11-at-12.31.49-pm

Neil Gaiman’ın şahane detay, sembol ve referans dolu hikayeciliğinin etinden ve sütünden faydalanmak, Starz ve Amazon sonrası Netflix’e de nasip olmuş gibi duruyor. Hatta öyle ki, hakları elinde tutan Warner Bros. ile yapılan anlaşma, DC dizi  evreninde şimdiye kadar atılan imzalar arasında en yüksek rakamlı olanı.

Neil Gaiman ve en çok da Da Vinci’s Demons‘daki başarısıyla akıllarda yer eden David Goyer, Sandman‘in uyarlama dizisinde yapımcı olarak yer alacaklar. Senaryo ise Wonder Woman‘dan Allan Heinberg‘e emanet. Bunlar dışında herhangi başka bir bilgi mevcut değil şimdilik, ancak bu kadarı bile projenin inanılmaz sağlam olacağını göstermek için yetiyor da artıyor bile. Zira bahsettiğimiz üç ismin de yer aldığı yazılı ya da görsel her türlü projeyi şurada saymaya kalksak, inanın geek olmamızın sebeplerini bu beyefendilerin arttırmış olduğunu düşünmeden edemeyeceksiniz.

Sürekli olarak bir şeylerin uyarlanması fikri, beni bir nebze de olsa üzmüyor değil aslında. Evet, sevdiğim her hikayenin bir de görsel olarak hayat kazanmasını can-ı gönülden isterim elbette; ancak durup “Senaryo kıtlığı mı çekiyorlar acaba?” diye düşünmeden de edemiyorum bazen. Ha tabii, dünya üzerinde yazılmamış hikaye yok; hiçbir şey birbirinin tekrarına düşmekten kaçamıyor, farkındayım onun. Yine de uyarlama projelere olan güvenimi Runaways dizisi ile kaybettiğimi de söylemeden edemeyeceğim. Bizim orada doğruya doğru derler, üzgünüm.

sandman-800x533

Gel gelelim uyarlanabilecek en ideal eserlere de yine Neil Gaiman sahip, onu belirtmeden geçmeyeyim. Kendisinin ciddi anlamda çıtayı arşa çıkarak hikayeciliğindeki tek problemin tatmin edici bir son yazma olmasından ötürü, “uyarlama” fikri çok da sıkıntı olmuyor gibi. American Gods‘ın romanı ile dizisi arasındaki birtakım farklılıklar bile izleyiciler tarafından hiç mi hiç kötü görülmüyor. Keza Good Omens‘in de tam ekran için tasarlanmış bir öyküye sahip olması da bunu destekler nitelikte. Gel gelelim Sandman kadar aşırı yoğun, detaylı ve ağır bir çizgi roman serisini nasıl dizi dünyasına adapte edecekler hiç bilmiyorum. Hatta öyle ki merakla bekliyorum bu projeyi. Çünkü Sandman, her okuyucuya da hitap etmeyen bir seri. Üstelik hatırlanması gereken her ince ayrıntısıyla da okuması -bana kalırsa- diğer türdaşlarına oranla bir tık zor. Yine de Gaiman’ın “sonu olmasa aslında iyi hikaye” diyeceğimiz türden, sürekli olarak okuyucuyu yükselten öyküleri, en iyi uyarlamaları hak eden cinsten işler.

Siz ne dersiniz? Sandman geekleri, yorumlara toplanın! Netflix’in böyle bir dizi ile iddialı girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.