Video oyun ana menü müziklerinin tekil bir görevleri vardır: Sizi oyuna hazırlamak. Bu müzikler aynı anda sizi oyunun havasına sokmak, temasını aktarmak ve bir de devamlı arka planda çalacakları için tekerrürleriyle baydırmamak zorundadırlar. Yani anlayacağınız, bir video oyunu soundtrack’inde en zorlu görev, açık ara, ana menü müziklerine aittir. Genelde de bu şarkılar görevlerini ifa ederler… Sadece bazen, biraz fazla iyi olurlar, onları dinlemekten oyuna başlamayamazsınız.

Biz seçtiğimiz 8 müzikte bunları aradık. Videosunu şurada, yukarıdan izleyebilirsiniz. Biz yazıyla da analım kendilerini. Öncelikle, videonun başını Jeremy Soule imzalı Morrowind temasına ayırdık. Çünkü daha ilk dakikadan gelen yalnız perküsyon, bizim videomuzun başı için olduğu gibi, Morrowind gibi destansı bir macera için de nefes kesici bir girizgahtı. Soule’un Morrowind teması oyunda bulabileceğiniz her şeyi o naifliği ve kudretiyle aynı anda aktarabiliyordu.

Ondan sonrasını Sonic’in berbat 2006 oyunundan, His World’e ayırdık. Çünkü bazen berbat oyunların da harika müzikleri olur, bizce Tomoya Ohtani‘nin His World’ü de öyle örneklerden biriydi. Onun ardından ise kan dondurucu ürkünçlükteki giriş müziğiyle Super Metroid geldi. Geçmek için sadece Start tuşuna basmak yetiyordu, ama yapamadık bir türlü. O müziği arkamızda bırakamadık, hep kendimizi demo ekranında, Samus’un havada parende atmasını hayran hayran izlerken bulduk.

Dördüncü sıraya da muhteşem flütleri ve fantastik melodileriyle Heroes of Might and Magic III‘ün giriş ekran müziği yerleşti. Zaten kulaklarımızdan silinmiyordu yıllardır, videoya attık, oradan biraz rahatladık. Ardından koyacağımız şey, muhtemelen listenin en üzerinde kolayca mutabık olunabilecek maddesiydi, Martin O’Donnell‘ın muhteşem Halo müziği, bestelendiği anda video oyunu müzikleri tarihinin altın sayfalarına giriş yapmıştı zaten, listemize de giriş yapması zor olmadı.

Halo’dan sonra gelen üyemizi, biraz geniş anmadan geçemeyeceğiz, çünkü Super Smash Bros. Brawl, oyun müziklerine döşenmiş bir aşk tuzağı gibiydi başlı başına. İçerisinde Nintendo tarihinin –ve bir takım başka markalarının da tarihinin– en iyi oyun müzikleri vardı, her biri muhteşem bir şekilde aranje edilmiş, hayranların beğenisine sunulmuştu. Bünyesinde bu kadar efsane oyun müziği barındıran bir şeyin menü müziğinin belki de bu kadar iyi olmaması gerekiyordu, ama işte bir şekilde, mitolojik Nobuo Uematsu bunu başarabildi.

Son iki maddeyi de çok gururlanarak koyduk. Bir tanesi, Christopher Tin’in muhteşem Baba Yetu’suydu elbette. Sonuçta dönüp bir adet de Grammy almış bir müziğe zaten hayır diyemezdik; hoş, Grammy bu şarkıyı hiç fark etmese de biz koyardık zaten; zira Civilization IV’ü bugün V ve VI’dan daha çok seviyorsak, bunun sebeplerinden biri de Baba Yetu’ydu. Son olarak da listeyi World of Warcraft’ın Jason Hayes imzalı kusursuz login müziğini koyduk: Çünkü yıllar, yıllar, yıllar boyu o müzik milyonlar için bambaşka bir dünyanın kapısı oldu ve biz de onu bu yüzden çok sevdik.

Liste de böyle gelişti sevgili geekler. Çok iyi biliyoruz ki dışarıda kalan bir ton efsane var. Onları da siz doldurun! Neler var başka aklınızda? Yorumlar sizin!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.