Şu hayatta en sevdiğim sosyal oyunlardan bir tanesi herhalde körü körüne bir müziği tahmin etmeye çalışmak. Eğer kafa dengi bir insan bulursanız, yanınıza bir internet bağlantısı olan cihaz almanız kâfi. Ondan sonrası, “Bak, sıra bende, ben açıyorum, kesin bilemeyeceksiniz bunu” diye birbirini gazlamak, yeri geldiğinde bilemeyeni aşağılamak ve oyunu az da olsa strüktüre bağlamaktan ibaret. Bu strüktür de, bir kategorilendirme elbette.

Biz size bu akşam eğlencelik sunalım istedik. İsterseniz Spotify’ı karışık çalma moduna alın, evde kendiniz oynayın; isterseniz de eşi dostu düşman belleyin, onlara saldırın. Tek kaide herkesin oyuncu olması. Çünkü video oyunları tarihinin 21. yüzyılında bestelenmiş bizce en unutulmaz 30 video oyun müziğini sizin için art arda koyduk. Elbette, sırf bir playlist olarak da dinleyebilirsiniz, ancak, bize güvenin; yarışması dev keyifli.

Peki listeyi oluştururken nelere baktık? Öncelikle 21. yüzyıl dahilinde olmasına elbette. 2000 yılından itibaren bugüne kadar çıkmış tüm oyunları elden geçirdik. İkinci kriterimiz, akılda kalıcılıkları oldu. Çok iyi bir oyun müziği olması yetmedi bestelerin buraya girebilmek için. Zira son on altı yılda, sonsuz çok iyi oyun müziği geldi geçti. Onların sadece küçük bir melodiyle bile kendini anons edebiliyor olmaları gerekiyordu. Bu bağlamda, oyunu efsane müzik ile, müziği efsane oyun arasındaki farkı da yapmak zorunda kaldık.

Sonunda böyle bir liste çıktı. Bazı şarkılar Spotify’da master halleriyle olmadıkları için cover’larını kullandık. O noktalarda da en iyi cover’ı seçmek istedik, ama bazı durumlarda elbette orijinali kadar iyi olamadı. Bir de genel olarak, sözsüz efsaneleri tercih etmeye çalıştık; ama iki tane sözlü şarkı kaçıverdi araya. Onları görünce eminim hak vereceksiniz, istisnayı hak ediyorlardı. Ha bir de, buradaki şarkıların 29’unu koyarken, “kimse tartışamaz herhalde bunları?” prensibini gütmeye çalıştık. Sübjektif bir liste değildi yani bu. Dışarıda kalanlara üzülenler elbette olacaktır, ama içerideki 29, bizce, büyük oranda tartışmasız. Bir tek, müsaadenizle, ben bir adet kanaat kullandım. O şarkıyı da yorumlarda bilene dev sevgi yollayacağım.

Playlist burada. Cevaplar ikinci sayfada. Buyurun efendim!

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.