Pek şahsi gireceğim, affedin. Warcraft filmi benim için önemli. Aranızdan kimseye önermem, zaten sitede de; videoda da sarih bir biçimde “Kötü film” diyerek kayda geçirdim görüşlerimi. Ama ben çok kıymet veriyorum kendisine. Duncan Jones’un işlediği sevgiyi alıp şımardım resmen. Objektif değilim filme karşı. Objektif de olamıyorum pek. Basın gösteriminden ilk çıktığım an, Geekyapar ekibine “Yok yok, kötü film” derken, bir yandan da “Acaba kaç para gişe yapsa devam filmi garantilenir?” diye araştırma yapıyordum mesela.

Bu konuda koyduğum barometre, Teenage Mutant Ninja Turtles olmuştu. Benzer bütçeli, benzer promosyon desteğne sahip ve az çok benzer kalibrede iki stüdyo tarafından dağıtıldığı için, TMNT’ye devam filmi için yeşil ışık çakılmasına sebep olan gişenin, Warcraft tarafından da tekrarlanması hâlinde devam filmi geleceğini düşünmek anlamsız değildi. E Warcraft da sağ olsun, yetişti o çıtaya. 160 milyon dolarlık bütçesine karşılık, 422 milyon dolar hasılat elde etti. TMNT 120M$’a 493M$ etmişti.

Warcraft Fragman 15

O yüzden, bize soracak olursanız Legendary –bu sefer çok daha ciddi bir Çin odağıyla; yani gerekirse Çin oyuncularla çalışarak, promosyona yüklenerek, kültürel tavizler vererek– ikinci filmi düşünüyor. Bu yönde de imalar bulmak mümkün. Bunlar bugüne kadar satır araları, ipuçları ve eğitimli sallamalardı. Ancak bugün, bir çıt daha somut bir şey var elimizde. Warcraft’ın Çin’deki resmi sosyal medya hesabı, “Warcraft vizyondan kalkıyor, ama bu bir son değil, bir başlangıç. Elveda demiyoruz, çünkü tekrar karşılaşacağız” dedi.

Bu, atıyorum, Yunanistan’da olsa derim ki “Yazık, Yunan sosyal medya ajansı çuvallamış”. Ama hayır, bu Çin’de. Warcraft’ın kalesinde kurulmuş bir beyan bu. Şu saatten sonra Legendary’nin hiçbir şekilde “olmamış bir planı varmış gibi aktartacak” cümleleri düzeltmeyeceğini sanmıyorum o ülkede. Zaten sonrasında silinmiş falan da değil cümle. Bizce o yüzden, Legendary çoktan düğmeye bastı, Çin’li hayranlara da şimdiden pazarlamaya başlamak adına ipucunu bıraktırdı. Resmi açıklama DVD satışlarından sonra gelir gibi düşünüyoruz. Siz nasıl yorumluyorsunuz olayı?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.